Üniversite Bölümleri Hakkında Bilgi | Meslek Rehberi

Üniversite Bölümleri Hakkında Bilgi

Meslekler kılavuzunda programlar alfabetik bir sırayla tanıtılmıştır. Mesleki programlar tanıtılırken önce programın hangi konuyla ilgilendiği kısaca açıklanmıştır. Bundan sonra programda okutulan belli başlı dersler bilhassa programa özel dersler belirtilmiştir.

Mesleki bir programa girebilmek ve bu alanda başarılı olabilmek için gerekli özellikler “Gereken Nitelikler başlığı ile açıklanmıştır. Programın başarıyla tamamlanıp buna paralel olarak iş yaşamında da verimli bir mesleki süreç geçirmek isteyen adayların gereken nitelikler kısmında belirtilen özellikleri kendilerinde araması gerekmektedir.
Son olarak “Çalışma Alanları” belirtilmiş ve bu alanda da mesleki programı bitiren bireyin iş bulma olanakları hakkında bazı genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Adayların en çok ilgilendiği alan bu alandır.

Bu kılavuz bir gencin çeşitli programları ve bunlara bağlı meslekleri geniş kapsamlı incelemesinde bir başlangıç olabilir. Meslek seçimi son anda ve acele bir biçimde verilen bir karara dayandırılmamalıdır. Çok daha erken yaşlarda bireylere meslekleri tanıma imkanı sağlanmalı ve kendisiyle seçebileceği meslekler arasında bir bağ kurmalıdır. Aşağıdaki listeden hakkında bilgi almak istediğiniz bölüme tıklamanız yeterlidir.

Meslek Rehberi