Meslek Rehberi

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi



Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği programının amacı, her türlü deniz taşıtlarının projelendirilmesi, geliştirilmesi ve ekonomik şekilde üretilmesi ile ilgili temel mühendislik bilgilerini kazandırmaktır. Bu programda tersane yönetimi ve işletmeciliği alanında eğitim ve araştırma yapılmaktadır.

Programda Okutulan Dersler

Gemi inşaatı programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda matematik, fizik ve kimya gibi temel fen derslerinden başka gemi makineleri, gemi hidrostatiği, gemi resmi, imal usulleri, iş hukuku, ekonomi, bilgisayar gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Gemi inşaatı mühendisliği programına girmek isteyenlerin üstün bir akademik yeteneğe ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip olmaları, fizik ve matematiğe ilgi duymaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Gemi inşaatı programını bitirenlere “Gemi İnşaatı Mühendisi” unvanı verilir. Gemi inşaatı mühendisi, her türlü deniz taşıtları ile denizle ilgili diğer yapıları (dubalar, petrol platformu v.b.) tasarlar, üretimi ve işletmesi ile ilgili işlemleri planlar ve yürütür, sipariş edilen gemilerin deniz, göl veya akarsularda seyreden araçların iç kısımlarını tasarlar, boyutlarını belirler. Sualtı koşullarını ve malzemenin niteliğini dikkate alarak dayanıklılık hesapları yapar.

Çalışma Alanları

Gemi inşaatı mühendisleri, devlete ait tersanelerde, gemi ve yat dizayn bürolarında, deniz taşımacılığı ile ilgili şirketlerde görev alabilirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+