Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2023Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2023

Bu sayfamız içerisinde ÖSYM tarafından yapılan YKS sisteminde yer alan TYT ve AYT sınavlarına girerek gidebileceğiniz üniversite taban puanları yer almaktadır.

Adaylar tercih yaparken ÖSYM tarafından paylaşılan uzun listeler ve tablolar arasında kafa karışıklığı yaşayabilmektedirler. Bu yüzden sizler için bölümler belli sınıflandırmalara ayırdık. Üniversite bölümlerini 4 yıllık, 2 yıllık ve üniversitelere göre ayırmanın yanı sıra sağlık, öğretmenlik gibi mesleklere göre ve sayısal, sözel gibi puan türlerine göre sınıflandırdık. Aşağıdaki tabloda yer alan alanlara tıkladıktan sonra puanını öğrenmek istediğiniz bölümü seçmeniz yeterli olacaktır. Üniversite Taban Puanları ve Sıralamaları şu şekildedir:

Üniversite tercihi yaparken en çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri de puanımızın yettiği bölümleri tercih etmektir. Aksi halde boşta kalma ihtimalimiz olabilir. Bu nedenle üniversite sınavından aldığımız puan çerçevesinde bölümler seçmeli, bu bölümleri tercih listemize yazmalıyız.

Güncel sınav sistemine göre 2 yıllık bölümlerden birine gitmek isteyen aday YKS sisteminin ilk oturumu olan TYT sınavında aldığı puana göre tercih yapmalıdır. 4 yıllık bölümlere gitmek isteyen aday YKS sisteminin ikinci oturumu olan AYT sınavına da girerek yerleştirme puanına göre tercih yapmalıdır. Tercih yapılırken hedeflenen bölümün geçmiş yıllarda (özellikle de bir önceki yıl) alım yaptığı puanlara dikkat etmeliyiz. Üniversitelerin öğrenci alım puanları incelendiğinde uzun yıllar boyunca çok büyük farkların olduğu söylenemez. Fakat yine de puanların o yıl yapılan sınavın zorluk derecesine göre değiştiği de ayrı bir gerçektir.

33 Yorum

 1. Merhaba hocam, eğer sistem değişmediyse dil bölümünden tercih verecek kişilerin puanı %40 TYT %60 YDT + Diploma puanı olarak hesaplanıyordu… Benim sınav sonuç belgemde Ek Puanlı Yerleştirme ( puanı ve sıralaması ) diye bir kısım var, yani bu kısımdaki puanımı dil bölümleri arasından tercih yaparken mi kullanacağım? Yine uzun yazdım ama bu kısımdaki puan benim sonuç puanım mı? Hocam cevaplarsanız çoook sevinirim… A.E.O.

  1. Evet Dil bölümleri arasında tercih yaparken ek puanlı yerleştirme puanını kullanacaksın. Başarılar dilerim 🙂

   1. Hocam merhaba ben duim bölümü toneticilik istiyorum ne şartlar var ne yapabilirim bana aciklarmisiniz

 2. Merhaba hocam ben iki yıllık bir bölüme gitsem gelecek sene resim yetenek sinavlarina girip 4 yillik Resim ogretmnligine gecis yapabilirmiyim?

  1. Evet. Mesela %50 burslu diyorsa, o üniversitenin normalde ücretli olan bölümünün sadece yarısını veriyorsunuz.

 3. Merhaba Hocam, ben grafik mezunuyum bu yüzden ek puanlı puanım var ben bu tercihde ek puanlı ile hangi bölüm tercih edebilirim?

 4. merhaba. açıköğreti fkültesi yazmak istiyorum. tercihleri üniversite tercihleri ile birlikte
  mi yapıyoruz

 5. 4 yıllık yönetim bilişim sistemleri yazmış arkadaş. bu sitede bölüm ile ilgili herşey var.

 6. Merhaba hocam, Tahmini değilde gerçek başarı sıralamaları ne zaman açıklanır bir bilginiz varmı ?

 7. İşim gereği Şehirler arası Nakliyat Yapanlar firmasında sekreterlik yapmaktayım. Bu şekilde güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Uğraş vererek güzel makale yazmışsınız. Bilgileriniz için teşekkür ederiz.

 8. Fen bilgisi öğretmenliği istiyorum sıralamam 430.000 ve puanım 236 gelirmi? Ve ben bir hocama sordum işte kontejan boş olsa bile gelmez dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+