2024 DHBT Puan Hesaplama (ÖSYM)

2024 DHBT Puan Hesaplama (ÖSYM)

Ders Soru Doğru Yanlış
Genel Yetenek 60
Genel Kültür 60
DHBT-1 20
DHBT-2 20

* Puan
-

DHBT Nedir?

DHBT yani Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi, Diyanet İşleri Başkanlığında görev almak isteyen personellerin girmek zorunda oldukları sınavdır.

DHBT kapsamında DHBT-1 ve DHBT-2 olmak üzere 2 test yapılmakta, bu testlerin her birinden 20 olmak üzere toplam 40 soru sorulmaktadır.
 

DHBT Puan Türleri

DHBT sınavına giren adaylar, 3 farklı puan türü ile karşılaşmaktadırlar. Bunlar:

KPSS-122: Ortaöğretim düzeyi adayların puan türüdür. Yani liseden mezun olup da DHBT’ye giren adaylar için hesaplanan puan türüdür.

KPSS-123: Önlisans düzeyi adayların puan türüdür. Yani liseden mezun olduktan sonra 2 yıllık (önlisans) ilahiyat bölümününden mezun olan adaylar için hesaplanan puan türüdür.

KPSS-124: Lisans düzeyi adayların puan türüdür. Yani ilahiyat bölümünden lisans düzeyinde (4 veya 5 yıllık) mezun olan adaylar için hesaplanan puan türüdür.

Bu sayfamız içerisinde DHBT kapsamında yer alan KPSS-122, KPSS-123 ve KPSS-124 Puan türleri için hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.
 

DHBT Puanı Nasıl Hesaplanır?

Adaylar DHBT sınavına girmeden önce mezuniyet durumlarına göre KPSS Lisans, Önlisans veya Ortaöğretim sınavına girecekler. Sonrasında ise DHBT sınavına girecekler. Sınava giren aday hangi KPSS sınavına girmişse DHBT’ye aynı düzeyden girmek zorundadır. Örneğin KPSS’ye Ortaöğretim düzeyinden giren biri, DHBT’ye Önlisans veya Lisans düzeyinde giremez.

Adayların DHBT puanı hesaplanırken KPSS Genel Yetenek Testinin %15’i, Genel Kültür Testinin %15’i, DHBT-1 Testinin %30’u ve son olarak DHBT-2 Testinin %40’ı hesaba dahil edilir.

DHBT-1 testi, sınava giren bütün adaylar için ortak sorulardan oluşmaktadır. Yani sınava ortaöğretim, önlisans veya lisans düzeyi fark etmeksizin giren bütün adaylar, DHBT-1 testinde aynı 20 soruyu çözecekler. DHBT-2 testi ise sınava giren adayın ortaöğretim, önlisans veya lisans düzeyine göre farklılık göstermektedir.

Adayların DHBT puanı hesaplanırken DHBT’nin yanı sıra KPSS sınavının da etkisi bulunmaktadır. Buna göre DHBT puanı şu katsayılara göre hesaplanmaktadır;
 

DHBT Puan Türleri
DHBT Puanı KPSS Genel Yetenek KPSS Genel Kültür DHBT-1 DHBT-2
KPSS P-122 (Ortaöğretim) %15 %15 %30 %40
KPSS P-123 (Ön lisans) %15 %15 %30 %40
KPSS P-124 (Lisans) %15 %15 %30 %40

 

DHBT Çıkmış Sorular

KPSS Lisans Puan Hesaplama

KPSS Önlisans Puan Hesaplama

KPSS Ortaöğretim Puan Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+