4 Yıllık Bölümlerin Üniversite Taban Puanları 2024

4 Yıllık Bölümlerin 2024 Taban Puanları

Bu sayfamızda ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavının iki oturumuna da yani TYT ve AYT sınavlarına girerek elde ettiğiniz puan ile tercih edebileceğiniz 4 yıllık üniversite taban puanları paylaşacağız.

YKS sistemi gereğince adaylar ilk oturum olan TYT puanı ile sadece 2 yıllık yani önlisans bölümlerini tercih edebiliyorlar. 4 yıllık yani lisans bölümlerine gitmek isteyen adaylar ikinci oturum olan AYT sınavına da girerek kendi alanlarına göre testleri çözmek zorundalar. Fakat adayların kafasını karıştıran en önemli konulardan bir tanesi de sınavda hangi alandan test çözecekleridir. Yani lisede eşit ağırlık okumuş olan bir aday sınavda sadece eşit ağırlık çözebileceğini düşünür. Oysaki AYT sınavına giren aday isterse sadece kendi alanını, isterse sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil olmak üzere bütün alanları çözebilir.

AYT sınavları açıklandıktan ve adayların puanı belli olduktan sonra sıra geldi tercih işlemine. Adayların bu süreçte en çok yanıldıkları nokta kendi puanı üzerinde yer alan 4 yıllık bölümleri yazmalarıdır. Tercih yapacak olan aday yazmayı istediği bölümü önceden araştırmalı, geçmiş yıllarda alım yaptığı puanları dikkate almalıdır. Düşük puanlı bir aday “ya tutarsa” diyerek yüksek puanlı bölümler yazarsa, büyük ihtimal boşta kalacaktır. Eğitimciler, adayların tercihlerini kendi puanlarının 20 puan altı ve 20 puan üstü civarlarında yapmalarını önermektedirler. 4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları şu şekildedir:

Üniversite Taban Puanları

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+