TYT

2024 TYT Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

2024 TYT Konuları ve Soru Dağılımı

Bu yazımızda sizlere 2024 TYT Konuları ve Soru Dağılımı paylaşacağız. Yazının devamında sınav hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

2024 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT sınavının konuları ve soru dağılımı belli oldu. Konu dağılımlarına geçmeden önce sistem hakkında kısaca bilgi verecek olursak; TYT yani Temel Yeterlilik Testi, üniversiteye gitmek isteyen adayların girdiği sınavların ilk basamağıdır.
 

TYT Testleri ve Soru Sayıları

TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri ile ilgili sorular yer alacaktır. Soru sayıları ise şu şekilde olacak;

 • Türkçe; 40
 • Sosyal Bilimler; 20
  • Tarih; 5
  • Coğrafya; 5
  • Felsefe; 5
  • Din Kültürü; 5
 • Temel Matematik; 40
 • Fen Bilimleri; 20
  • Fizik; 7
  • Kimya; 7
  • Biyoloji; 6

olmak üzere toplam 120 soru sorulacak ve adaylara bu soruları cevaplamaları için 135 dakika süre verilecek.

Türkçe Testi; Adayın okuduğu cümleyi ve paragrafı anlama ve yorumlama gücünün yanı sıra temel Türkçe dil bilgisi kurallarından sorular sorulacaktır.

Matematik Testi; Önceki yıllardan farklı olarak verilen problemi yorumlama ve işleme dökme gücü sorgulanmaktadır. Yeni gelen sistemde en belirgin fark matematik testinde oldu. Önceden direkt işlem soruları sorulurken, şimdi verilen problemi işleme dökebilmek için yorumlayabilmek gerekiyor.

Sosyal Bilimler Testi Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Felsefe derslerinden bilgi ve yorum gücünü ölçmeye yönelik sorular sorulmaktadır.

Fen Bilimleri Testi ise Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleriyle alakalı bilgi ve yoruma dayalı sorular yer almaktadır.
 
Tavsiye Yazı: TYT Nedir?
 

TYT Konu Dağılımı

Konularını ve soru dağılımı merak ettiğiniz dersle tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca konu dağılımlarının olduğu sayfanın sonunda, o ders ile ilgili konu takip belgesini PDF formatında indirebilir, çalışmalarınızı daha sistemli hale getirebilirsiniz.

TYT Türkçe Testi Konuları

 

TYT Sosyal Bilimler Testi Konuları

 

TYT Matematik Testi Konuları

 

TYT Fen Bilimleri Testi Konuları

 

TYT Testlerinin Ağırlıkları

TYT’de bulunan testlerin katsayılarını kontrol edecek olursak;

 • Türkçe: %33
 • Sosyal Bilimler: %17
 • Matematik: %33
 • Fen Bilimleri: %17

Buna göre adayın TYT’de çözdüğü her dersin yerleşme puanına etkisi farklı olmaktadır. Bu nedenle yüksek puan almak isteyen adaylar özellikle Türkçe ve Matematik derslerine önem göstermeliler.

İkinci oturum olan AYT yani Alan Yeterlilik Testine girmek isteyen adayların 150 puan barajını geçmeleri gerekiyor. 150 Barajı hakkında detaylı bilgi için TYT’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor? yazımızı okuyabilirsiniz.
 
» 2024 AYT Konuları ve Soru Dağılımı
» YKS (TYT-AYT) Çalışma Programları
» YKS (TYT-AYT) Kitap Önerileri

İlgili Makaleler

35 Yorum

  1. Evet Şeref. 2019 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT sınavında konu dağılımları bu şekilde olacaktır.

 1. Merhaba ben 10. sınıfım şu anda. Kendime bir tyt çalışma programı hazırladım. Şu anda çalışmaya başlamam doğru mu sizce????

  1. Eğer hedefin çok yüksek değilse biraz erken olabilir. Bunun yerine altyapını sağlamlaştırmak amacıyla geçmiş yıllara ait dersleri pekiştirmen daha mantıklı olacaktır.

 2. 12.sinifim çok az bir zamanım kaldı gerçekten konular sadece bunlar mi ? Farklı kaynaklar daha çok konu gösteriyor ?

  1. Konular 2018 sınavında sorulan TYT konuları bu şekilde oldu. Farklı kaynaklara riayet etmeyiniz.

 3. Merhaba! Sorular sadece bu konulardan çıkacaksa bu konulara yoğunlaşmalıyız degil mi ?Diger konulardan çıkmayacağı kesin mi peki

  1. Sorular bu konulardan çıkacaktır. Konu dağılımları bizzat MEB’den alınmıştır.

 4. merhaba ben suan açık ogretimde okuyorum seneye liseyi bitircem ama bu sene tyt sınavına gircem tyt den aldığım puanı seneye kullanabilirmiyim ?

 5. Merhaba ben çalışmaya başlıyorum daha yenı 12.sınıfa geçtim yenı sizce geç kaldımmı çalışmakta

 6. Bir sorum olacak,AYT ve TYT de herhangi bir soruyu çoğunluk yanlış yaparsa ve ben doğru yaparsam o sorunun puanı değişiyor mu?

 7. merhaba bu bilgi 2020 yks içinde geçerli mi yoksa farklı soru dağılımı mı olacak ve önerebileceğiniz TYT konu anlatımlı test kitapları var mı

 8. Ben 11. sınıfa geçecem sayısalı seçtim şimdiden başlayıp tyt’yi bitirmek istiyorum bi program hazırlıycam sizce şimdilik tyt’de ağırlıklı olan konulara mı çalışmalıym?

 9. Merhaba 10 . Sınıfım bu sene tyt yi bitirsem seneye ayt için çok zamanım olucak rahatça biterebilcegimi düşünüyorum ama bu sefer tyt nin konularini unuturum diye korkuyorum sizce ne yapmalıyım

 10. 12. sınıfım 2021 2022 yılı üniversite sınavına giricem ne yapmam gerek bilgilerim 0 hiçbişi bilmiyorum yardımcı olur musunuz

 11. HOCAM MERHABA ACİL CEVAPLARMISINIZ 11.SINIFIM DERSHANEMDE DENEME YAPIYORUM MESELA BİR 10.SINIF DENEMESİ YAPTIK NETİM DÜŞÜK BU HAFTA YİNE BİR TYT DENEMESİ YAPTIK SONUCUM GEÇEN HAFTAKİYLE AYNI VE DÜŞÜK NE YAPMALIYIM SAYISALIM NASIL ÇALIŞMALIYIM

 12. Haşim bey benim hedefim tıbbî dokümantasyon ve sekreterliküniversitemde belli ERCİYES üniversitesi 34 yaşındayım şimdi ben bu bölüme ne kadar çalışmalıyım ki kazanabileyim acaba ve hangi konulara agırlık vermeliyim lütfen bana yardımcı olun

 13. Öncelikle merhaba ben Eylül 10.sınıfm melek lisesindeyim şimdiden başlarsam iyi bir sonuç alabilirmiyim çünkü 12. sınıfta staj göreceğimiz için 10.sınıfta alışmam lazım eğer 10.sınıf biraz erken olursa 11.sınıf iyi olur sizce nasıl bir karar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+