2021 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

2021 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)


TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı

Bu yazımızda 2020 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM) yer almaktadır.

2021 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT sınavındaki Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları belli oldu! YÖK tarafından yapılan son açıklamalara göre Sosyal Bilimler testinde 5 Coğrafya sorusu sorulacak.

2019 ve 2020 TYT sınavında sorulan coğrafya soruları incelendiğinde, genellikle bilgiyi yorumlama şeklinde sorular sorulmuştur. 9. ve 10. sınıfta işlenen coğrafya konuları üzerinden adayların verilenleri yorumlaması istenmiştir. Peki 2021 TYT Coğrafya Konuları nasıl olacak? İşte cevabı:
 

TYT Coğrafya Konu Dağılımı

 
Bu konu dağılımlarının yanı sıra Soru dağılımlarına geçecek olursak, ÖSYM her yıl soru dağılımı ortalama olarak aynı sayıda soru sormaktadır. Sizler için 2016, 2017, 2018 ve 2019 yılları arasında ÖSYM tarafından yapılan Coğrafya Soru Dağılımlarını hazırladık. Tabloda (-) işareti ile sayı belirtilmeyen alanlar; sınavda çıkabilecek fakat o yıl sorulmayan konulardır. Hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini bu tablodan belirleyebilirsiniz.
 

TYT Coğrafya Soru Dağılımı

Konu Adı 2016 2017 2018 2019 2020
Doğa ve İnsan 1 1 1
Coğrafi Konum 1 1
Harita Bilgisi 1 1 1 1
Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
İklim Bilgisi 2 3 1 1 1
Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri
Yer’in Şekillenmesi 1 1 1
Nüfus ve Yerleşme 3 2 1 2 1
Ulaşım Yolları 1
Ekonomik Faaliyetler 1
Ortak Payda: Bölge 2 1 1
Doğal Afetler 1 1 1 1
Toplam 12 12 5 5 5

 
 
Diğer Derslerin TYT Konuları için tıklayınız.
AYT Konuları için tıklayınız.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

27
16
12
20
25
82

Yorum Yap

Yorumlar 11

 • YKS Coğrafya 2 Konuları Coğrafi Konum Harita Bilgisi İklim Bilgisi Türkiye’nin İklimi ve Bitki Örtüsü Yerşekilleri Nüfus Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme Enerji Kaynakları Küresel Ticaret Terımı Etkileyen Faktörler Hayvancılık Türkiye’nin Jeopolitik Konumu Çevre ve Toplum Ülkeler Türkiye’de Bölge Sınıflandırılması Türkiye’nin Ekonomik Coğrafyası Ekonomik Faaliyetler İç Kuvvetler Ortak Payda:Bölge Gelişmiş Gerikalmış Ülkelerin Özellikleri Doğal Afetler Ulaşım Yolları Nüfus Politikaları Doğal Kaynak Kullanımı Küresel Çevre Sorunları Türkiye’de Arazi Kullanımı Ekosistemde Madde Döngüsü Uygarlıkların Ortaya Çıkışı Türkiye’de Sanayi Enerji Taşımacılığı Sınırlı Kaynakların Kullanımı Günümüz Dünyasından Geleceğin Dünyası hocam siz yks cografya 1 ve 2 konuları aynı demiştiniz ama başka bir yerde bunları vermişler kafam karıştı yardımcı olabilir msnz??
  • Haşim Savsak
   E zaten bunlar YGS ve LYS Coğrafya konularının birleşmiş hali bir fark yok ki
 • iyi günler almış olduğum yayın da 1-Ekosistem ve madde döngüsü 2-Doğadaki ekstrem olaylar 3-Beşeri sistemler 4-Ekonomik faaliyetler 5-Mekansal bir sentez : Türkiye 6-Küresel ortam:Bölgeler ve Ülkeler 7-Çevre ve toplum başlıklı konular var bu konular sınav da çıkacak konular arasındamı acaba ?
  • Haşim Savsak
   Merhaba aldığınız kitap 2. oturum yani YKS Coğrafyası için
 • Şule bıçaklar
  Merhabalar kafam o kadar karıştı ki bu kitap alırken coğrafya kitabı YSK konuları var aldığım kitapta tyt içinde ayrı coğrafya kitapı mı almamız gerekiyor tyt konuları girdiğinde aldığım kitap uymuyor hangisini almamız gerekiyor önemli olan hangisi acaba yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler...
 • Turkcede hangi konudan kac soru gelecek yazmissiniz ama osym nin sayfasinda boyle bir sey goremedim bunlarin dogru old eminmisiniz
  • Haşim Savsak
   ÖSYM'nin şu ana kadar bu tür bilgileri paylaştığını gördünüz mü? Biz şu ana kadar yapılan sınavlarda ki ortalama dağılımları paylaştık.
 • Hasan Demirci
  Tm öğrencisiyim ve biraz geç olsa da 2. etap bölümündeki edebiyat bölümünde tarih ve coğrafya da olduğunu gördüm fakat sitedeki coğrafya ve tarih için I. ve II. diye ayrılmış olmasına rağmen ikisinde de aynı şeyi yazıyor. Bana sadece ikinci etapta çıkacak olan 40 soruluk edebiyat sınavının içerisindeki 10 adet tarih I. ile 6 adet coğrafya I. konularının başlıklarını verebilir misiniz? Teşekkürler
  • Haşim Savsak
   Çalışman gereken konular LYS Coğrafya ve LYS Tarih konularıdır.
 • yusuf kurt
  ben tm öğrencisiyim sınavda tm 300 puan alabilmek için en sözel durumda hangi dersten kaç net gerekiyor yoruma yazarmısınız.
  • Haşim Savsak
   TYT - AYT sınavları ilk kez yapılacağı için herhangi bir şey söylemek mümkün değil.
YKS 2021'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+