DHBT Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF (ÖSYM)

DHBT Çıkmış Sorular ve Cevapları

Bu sayfamızda ÖSYM tarafından yapılan DHBT yani Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi çıkmış soruları ve cevaplarını paylaşacağız.

DHBT, 2014 yılı itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışmak isteyenlerin katıldığı, ÖSYM tarafından uygulanan merkezi sınavdır. DHBT sıanavı 2 yılda bir ve çift yıllarda (2018, 2020, 2022…) yapılmaktadır. Bu nedenle alınan puanların geçerlilik süresi 2 yıldır.

DHBT kendi içerisinde lisans, önlisans ve ortaöğretim olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Bunan yanı sıra DHBT sınavında 2 farklı test uygulanmaktadır. Bunlar DHBT-1 testi ve DHBT-2 testidir. DHBT-1’de sınava giren tüm adaylar aynı sorularla karşılaşacaklar. Yani hem ortaöğretim, hem önlisans hem de lisans mezunları DHBT-1 testinde aynı soruları çözecekler. Fakat DHBT-2’de lise mezunlarına ortaöğretim seviyesindeki sorular, önlisans mezunlarına önlisans seviyesindeki sorular, Lisans mezunlarına ise lisans seviyesindeki sorular sorulacaktır. Bu nedenle çıkmış soruları lisans, önlisans ve ortaöğretim şeklinde ayırdık. Aşağıdaki tüm testlerde DHBT-1 soruları bulunmakta, düzeye göre DHBT-2 soruları farklılık göstermektedir.

DHBT sınavına çalışırken denemelerde yaptığınız netlere göre alacağınız puanı hesaplamak için DHBT Puan Hesaplama sayfamızı kullanabilirsiniz.

 

DHBT Lisans Çıkmış Sorular

 

DHBT Önlisans Çıkmış Sorular

 

DHBT Ortaöğretim (Lise) Çıkmış Sorular


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+