Meslek Rehberi

Biyoloji Bölümü Hakkında Bilgi | Biyoloji Bölümü NedirBiyoloji Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Biyoloji bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Biyoloji programının amacı canlıların evrimi, yeryüzünde dağılımı, anatomisi ve fizyolojisi konusunda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Dersler

Biyoloji programında dört yıllık eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür. Başlıca dallar botanik, zooloji, mikrobiyoloji, ekoloji başlıkları altında toplanabilir.

Botanik: Bitkilerin yapıları, yayılmaları gibi konularla ilgilidir.
Zooloji: Hayvanların yapısı, başlangıcı, yayılmaları ve genetiği gibi konuları içerir.
Ekoloji (Çevrebilim): Canlıların birbirleri ve çevre koşulları ile ilişkilerini içerir.
Mikrobiyoloji: Bütün mikroskobik canlılar (bakteriler, virüsler) ile ilgili konuları içerir.
Hidrobiyoloji: Sularda yasayan canlılarla ilgili konuları içerir.

İlk yıl öğrencilere temel bilimler, genel biyoloji (kimya, fizik, biyometri ve jeoloji) konularında dersler verilir. İkinci, üçüncü ve dördüncü yıllarda botanik ve zooloji, hücre biyolojisi, genetik, fizyoloji, anatomi gibi alanlarda dersler verilir. Öğrenciler laboratuarda uygulama çalışmaları yaparlar. Uygulama çalışmalarının bir bölümü de arazide yapılır.

Gereken Nitelikler

Biyoloji programına girmek isteyen bir bireyin fen derslerinde başarılı olması gerekmektedir. Biyoloji alanında çalışacak kimse, meraklı bir gözlemci, sabırlı bir araştırmacı olmalıdır. Bu alanda çalışma
bazen yıllarca sürecek araştırmaları gerektirir. Onun için, bu alana girmek isteyen bir bireyin, her şeyden önce, doğayı sevmesi, canlılarla uğraşmaktan hoşlanması ve bilimsel çalışmalardan doyum sağlayan bir kimse olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Biyoloji programını bitirenler “Biyolog” unvanına hak kazanırlar. Biyolog genellikle laboratuarlarda canlı veya ölü bitki, hayvan ve insanın hücre veya dokularının yapısını, çeşitli kimyasal etkiler sonucu bu yapıda meydana gelen değişiklikleri inceler.

Çalışma Alanları

Biyologlar günümüzde yoğun olarak hastanelerde, üniversitelerin tıp fakültelerinde, hidrobiyoloji araştırma merkezlerinde, bakanlıklara bağlı kuruluşlarda, özel sektörde, ilaç ve besin endüstrisinde çalışabilirler. Pedagojik formasyon aldıkları taktirde Milli Eğitim Bakanlığına veya özel sektöre bağlı okullarda ve dershanelerde biyoloji öğretmenliği yapabilirler. Biyoloji programını bitirenler, sağlık, çevre sorunları, beslenme ve eğitim gibi alanlarda çalışabilirlerse de iş bulma olanakları sınırlıdır. Araştırıcı olarak çalışmak isteyenlerin lisansüstü eğitim yapmaları gereklidir. Tarım, tıp, eczacılık, veterinerlik, biyologların uygulama alanlarıdır. Biyologlar, bakanlıklara bağlı ulusal parklar ve bahçeler müdürlüklerinde görev yapabilirler. Bazı biyologlar Maliye Bakanlığında görev almakta, gümrüklerde yurtdışına götürülen bitki ve hayvan türlerinin denetimini yapmaktadır.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Biyoloji bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Biyoloji ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+