Meslek Rehberi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiDin Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği programının amacı, okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi konularında eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği programında genel kültür derslerinin yanı sıra, tefsir usulü, hadis usulü, İslam dini esasları, İslam ahlakı, İslam tarihi, mantık, felsefe tarihi, dinler tarihi, hadis, İslam mezhepleri tarihi, tasavvuf tarihi gibi dersler okutulmaktadır. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi değerlendirme ve rehberlik, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları,ölçme ve değerlendirme gibi öğretmenlik meslek bilgisi kazandıran dersler de okutulur.

Gereken Nitelikler

İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği programında okumak isteyenlerin, sözlü ifade yeteneği gelişmiş, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, soyut konularla ve özellikle felsefe ile uğraşmaktan hoşlanan kişiler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği programını bitirenlere “İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni” unvanı verilir. İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı arttırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları

İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri resmi ve özel ilköğretim okullarında, imam hatip liselerinde çalışma olanağına sahiptirler.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+