Meslek Rehberi

Veterinerlik Bölümü Nedir? İş İmkanları ve MaaşlarıVeterinerlik Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Veterinerlik bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Hayvanları seviyorsanız, hayvan sağlığını korumak, hastalananları tedavi etmek istiyorsanız bu mesleğe ait açıklamaları okumanızı öneririz.

Veteriner bölümünün amacı, evcil, küçük ve büyükbaş ile kümes hayvanlarının ırklarının ıslahı, üretimi, yetiştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, hayvan sağlığının korunması, hastalıklarının tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin (su ürünleri dahil), insan sağlığına uygunluğunun kontrolü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularında eğitim – öğretim ve uygulama yapmaktır.
 

Veterinerlik Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıllıktır?

Veterinerlik bölümünün eğitim süresi toplam 5 yıllıktır
 

Veterinerlik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Veteriner hekimlik programında eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk yılında fizik, kimya, zooloji, botanik gibi dersler okutulur; ikinci yılında anatomi, histoloji ve embriyoloji, fizyoloji, biyokimya gibi alanlarda teorik ve pratik bilgiler verilir. Temel bilimler derslerini almış öğrencilere 3. ve 4. sınıflarda iç hastalıkları, cerrahi, farmakoloji, parazitoloji, bakteriyoloji, hayvan besleme, hayvan yetiştiriciliği, hayvan ırkları, bunların bakım metotları, hastalıkları ve yapağı, tiftik, deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi, patoloji vb. alanlarda gerekli teorik dersler verilmekte, laboratuar ve kliniklerde uygulamalar yaptırılmaktadır. Son sınıfa geçen öğrenciler ise et ve süt gibi hayvansal ürünlerin muayene ve teknolojisi, hayvanların suni ve tabii metotlarla çoğaltılması, dahiliye, cerrahi, doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler alırlar ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yaparlar.
 

Veteriner Olmak İçin Gereken Nitelikler

  • Çeşitli koşullara uygun hayvan tür ve ırklarının saptanması, mevcutların iyileştirilmesi, korunması, verimlerini artırıcı yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanması gibi çalışmalarda bulunur,
  • Sağlıklı hayvanların yapısı, fonksiyonları, hayvan yetiştiriciliği, üremesi, sağlığı, hayvan beslenmesi ve hayvan yemlerinin üretimi ve muhafaza teknolojisi ile ilgili hukuk konusunda yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir,
  • Hayvansal besinlerin sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilmesini sağlar,
  • Hayvan yetiştiricilerini aydınlatmak amacıyla eğitim programları düzenler, yazılı kaynaklar hazırlar,
  • Hayvan hastalıklarının önlenmesi için gerekli tedbirleri alır, aşı ve serum gibi ilaçlar üzerinde araştırmalar yapar, var olanları hazırlar ve uygular.
  • Veteriner Hekim olmak isteyenlerin, inceleme, araştırma merakı olan, iyi gözlem yapabilen, fen bilimlerine ilgi duyan, hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan, çabuk ve doğru karar verebilen, sabırlı, dikkatli, düzenli, sorumluluk sahibi kişiler olması gerekir. Bu mesleği yapan kişiler büroda çalıştığı gibi köylere de gidebilir. Çalışmaları sırasında tepme, düşme, ısırma, tırmalama gibi hayvanlardan
    gelebilecek tehlikelerle karşı karşıyadırlar.
  • Veteriner Hekimler resmi tatil günlerinde de çalışmak zorunda kalabilirler. Çalışırken iş elbisesi giyer, eldiven ve maske kullanır.

 

Veterinerlik Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Veteriner hekimlik programı mezunlarına “Veteriner Hekim” unvanı verilir. Veteriner hekimlerin, bulundukları yörenin Veteriner Hekimleri Odası’na kayıt olmaları yasal bir zorunluluktur.

Bir veteriner hekimin yaptığı İşler söyle sıralanabilir:

a) Hayvan neslinin iyileştirilmesi: Yurdun çeşitli bölgelerinin iklim, tarımsal yapı ve pazarlama koşullarına uygun hayvan tür ve ırklarının saptanması, mevcut olanların iyileştirilmesi, verimlerini artırıcı yöntemlerin uygulanması.

b) Hayvan hastalıklarının tedavisi: Hayvan hastalıkları ile savaşmak için gerekli aşı,serum ve diğer biyolojik ve kimyasal maddelerin hazırlanması ve uygulanması.

c) Besin kontrolü ve koruyucu hekimlik: Hayvansal besinlerin sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilmesinin sağlanması; halkı, hayvansal besinlerle yayılabilecek hastalıklardan korumak için besinlerin kalite yönünden denetiminin yapılması, besinlerin sağlıklı biçimde hazırlanması, korunması, taşınması ve pazarlanmasında sağlık koşullarına uyulup uyulmadığının denetlenmesi.

d) Eğitim – Öğretim: Hayvanların bakım ve beslenmesi, sağlıklarının korunması, hayvan nesillerinin geliştirilmesi, hayvan ürünlerinin değerlendirilmesi konularında hayvan yetiştiricilerini aydınlatmak amacı ile yıllık eğitim ve öğretim programlarının düzenlenmesi, yayınların yapılması.

e) Araştırma: Salgın ve paraziter hayvan hastalıklarının önlenmesi için aşı, serum vb. ilaçlar üzerinde araştırmalar yapılması.

Veteriner hekimlik, hizmeti ağır olan bir meslektir. Veteriner hekimler günlük normal çalışma süresinden fazla çalışırlar. Günün her saatinde görevli oldukları gibi resmi tatillerde bile görev yaparlar. Salgın ve paraziter hayvan hastalıkları görüldüğünde veteriner hekim sık sık köylere gitmek zorundadır. Mevcut kanunlara göre her veteriner hekim mezun olunca bir klinik açabilir. Bu özel işinde de hayvan sahibinin her başvurusuna cevap vermek durumundadır. Bütün bu güçlüklerin yanında veteriner hekim bir canlının acısını dindirmenin hazzını da duyar.
 

Veterinerlik Mezunlarının İş İmkanları ve Çalışma Alanları

Veteriner hekimlik programı mezunları ve uzman veteriner hekimler; bakanlığa bağlı koruma ve kontrol genel müdürlüğünün merkez, il ve ilçe hayvan sağlığı müdürlüklerinde, Proje Uygulama ile Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü’nde; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü merkez ve hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında; veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri bölge laboratuarlarında; Et ve Balık Kurumu, özel sektör et kombinaları, Süt Endüstrisi Kurumu vb. KİT’lerde sağlık kontrol ( teknolojik ve hijyenik ), kalite kontrol, üretim, işletme ve yönetiminde; bakanlığa bağlı enstitü ve halk sağlığı laboratuarlarında; ordu hayvan sağlığı ve gıda kontrol hizmetlerinde, ilaç firmaları, özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayinde; halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilmektedir. İnsan sağlığının korunması açısından hayvansal ürünlerin önemi büyüktür. Artan nüfusu beslemek için ülkemizde hayvancılığın daha modern ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle veteriner hekimlere gereksinme duyulmaktadır. Ülkemizde halen büyük bir veteriner hekim açığı bulunmaktadır.
 

Veterinerlik Bölümüne Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Veterinerlik bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.
 

Veterinerlik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var

Veterinerlik bölümünün hangi üniversitelerde ve kaç puan ile bulunduğunu öğrenmek için 4 Yıllık Bölümler sayfamızı inceleyebilirsiniz.
 

Veterinerlik Bölümünün Taban Puanları ve Sıralamaları

Veterinerlik ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.
 
Diğer bölümler ve meslekler hakkında bilgi almak için Meslek Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+