Meslek Rehberi

Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Hakkında BilgiBeden Eğitimi ve Spor Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Beden Eğitimi ve Spor bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Beden eğitimi ve spor programının amacı, insanın fizyolojik ve psikolojik kapasitesini sporda en yüksek verim elde edebilmek üzere yönlendirebilen ve kapasiteyi geliştirici teknikleri uygulayabilen sporcuları ve spor eğiticilerini yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Beden eğitimi ve spor programında öğretim süresi 4 yıldır. Programda spor biyolojisi ve uygulamalı fizyoloji, fonksiyonel anatomi ve kineziyoloji, ilk yardım ilkeleri, spor psikolojisi, egzersiz fizyolojisi, psiko – sosyal açıdan spor gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Beden eğitimi ve spor programına girmek için, öncelikle sporun belli bir dalında yetenekli olmak gereklidir. Bu alanda çalışan insanlar bir anlamda eğitici olarak görev yaptıkları için insanlarla iyi iletişim kurabilmek, sabırlı ve dayanıklı olabilmek bu alanda başarıyı artırıcı faktörlerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Beden eğitimi ve spor programını bitirenler “antrenör, spor yöneticisi ya da beden eğitimi öğretmeni” olarak görev yaparlar. Antrenörler insanların hangi spor türüne ne derece yatkın olduğunu saptar ve bireyleri yetenekleri doğrultusunda eğitirler. Spor yöneticileri sportif alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların çeşitli organizasyonları içinde yer alırlar. Beden eğitimi öğretmenleri ise öğretim kurumlarında gençlerin bedensel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunurlar.

Çalışma Alanları

Bu programı bitirenler Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda, üniversitelerde, okullarda, spor kulüplerinde ve spor komplekslerinde antrenör, yönetici ya da öğretmen olarak görev alabilirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Beden Eğitimi ve Spor bölümüne Eşit Ağırlık Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Beden Eğitimi ve Spor ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+