Meslek Rehberi

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Biyoloji Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Biyoloji öğretmenliği programının amacı, ortaöğretim okullarında biyoloji konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Biyoloji öğretmenliği programında ilk yıl öğrencilere genel biyoloji, kimya, fizik, biyometri ve jeoloji konularında dersler verilir. Daha sonraki yıllarda botanik ve zooloji, hücre biyolojisi, genetik, fizyoloji, anatomi, ekoloji gibi alan dersleri okutulur. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme – değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de verilir.

Gereken Nitelikler

Biyoloji öğretmeni olmak isteyenlerin fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, görme duyusu ve belleği güçlü bireyler olmaları gerekir. Ayrıca, eğitim psikolojisi, genel ve özel öğretim yöntemleri, ölçme – değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi veren derslerde başarılı olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Biyoloji öğretmenliği programını bitirenlere “Biyoloji Öğretmeni” unvanı verilir. Biyoloji öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı arttırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları

Biyoloji öğretmenleri resmi ve özel liselerde, meslek liselerinde ve dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Biyoloji Öğretmenliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Biyoloji Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+