Meslek Rehberi

Muhasebe Bölümü Hakkında Bilgi | Muhasebe Bölümü NedirMuhasebe Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Muhasebe bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Programının amacı, kamu ve özel sektör işletmelerinde hizmet, üretim ve faaliyetlerin verimli bir biçimde yürütülmesi için muhasebe ve finansman alanında gerekli olan insan gücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Bu programlarda matematik, genel muhasebe, işletme, finansman, pazarlama, maliye, ticaret matematiği, borçlar hukuku, maliyet muhasebesi, banka muhasebesi, envanter, bilanço gibi meslek dersleri verilir.

Gereken Nitelikler

Bu programda okumak isteyenlerin genel akademik yeteneğin yanı sıra, sayısal düşünme yeteneğine sahip, yönergeleri anlayıp uygulayabilen, ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Muhasebe/Muhasebe-Finansman programını bitirenlere “Muhasebeci” unvanı verilmektedir. Muhasebeciler çalıştıkları kurumun gelir ve giderlerinin kayıtlarının tutulması, vergileri ve diğer ödemelerle ilgili işlemlerin yasalara uygun biçimde yürütülmesinden sorumludurlar.

Çalışma Alanları

Mezunlar kamu ve özel sektörde, muhasebe ile ilgili alanlarda geniş iş bulma olanaklarına sahip oldukları gibi, özel muhasebe bürosu da açabilirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Muhasebe bölümüne Eşit Ağırlık Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+