Meslek Rehberi

Fizik Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi

Fizik Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Fizik Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Fizik öğretmenliği programının amacı, ortaöğretim kurumlarında fizik konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Fizik öğretmenliği programında, matematik, temel fizik, temel kimya, genel matematik, diferansiyel denklemler, ısı ve termodinamik, mekanik ve laboratuar gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır. Ayrıca, eğitim psikolojisi, genel ve özel öğretim yöntemleri, ölçme- değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi veren dersler de okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Fizik öğretmenliği programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine, özellikle fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı bireyler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da fizik öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programdan mezun olanlara “Fizik Öğretmeni” unvanı verilir. Fizik öğretmeni, görev yaptığı okulda, öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde, alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları

Fizik öğretmenleri özel liselerde, resmi liselerde ve dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler. Fizik öğretmeni fazlalığı nedeniyle devlet okullarına son yıllarda az sayıda atama yapılmaktadır.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Fizik Öğretmenliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Fizik Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+