Meslek Rehberi

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiFelsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Felsefe grubu öğretmenliği programının amacı ortaöğretim okullarında felsefe, sosyoloji, psikoloji ve mantık gibi dersleri verecek öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Felsefe grubu öğretmenliği programında felsefe, sosyoloji, psikoloji ve mantık alanları ile ilgili dersler okutulur. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme – değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de verilir.

Gereken Nitelikler

Felsefe grubu öğretmeni olmak isteyenlerin temel bilimler ve sosyal bilimler alanlarında başarılı, soyut konularla uğraşmaktan zevk alan, entelektüel gelişmeyi amaçlayan bireyler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da felsefe grubu öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Felsefe grubu öğretmenliği programını bitirenlere “Felsefe Grubu Öğretmeni” unvanı verilir. Felsefe grubu öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları

Felsefe grubu öğretmenleri resmi ve özel liselerde, dershanelerde öğretmen olarak çalışabilecekleri gibi Kültür Bakanlığı ya da resmi ve özel tv kurumlarında çalışma olanağına sahiptirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümüne Eşit Ağırlık Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Felsefe Grubu Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+