Meslek Rehberi

Kimya Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiKimya Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Kimya Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Kimya öğretmenliği programının amacı, ortaöğretim okullarında kimya konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Kimya öğretmenliği programında, genel matematik, fizik, kimya, mekanik, organik kimya, analitik kimya, besin kimyası, biyokimya gibi dersler okutulur. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi değerlendirme ve rehberlik, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları,ölçme – değerlendirme gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de verilir.

Gereken Nitelikler

Kimya öğretmenliği programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, bilimsel meraka sahip kimseler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da kimya öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Kimya öğretmenliği programını bitirenlere “Kimya Öğretmeni” unvanı verilir. Kimya öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları

Kimya öğretmenleri resmi ve özel liselerde, meslek liselerinde ve dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Kimya Öğretmenliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Kimya Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+