Meslek Rehberi

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiOkul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Okul Öncesi Öğretmenliği programının amacı, 3 – 6 yaş arasındaki çocukları eğitecek öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Bu programda biyoloji, matematik, sosyoloji, psikoloji gibi temel derslerden başka, çocuk gelişimi ve hastalıkları, özel eğitim, aile ilişkileri, eğitim ve çocuk ruh sağlığı gibi dersler verilmektedir. Ayrıca uygulamalı derslerle ve yuva – anaokulu pratiği gibi staj programlarıyla öğrencilere deneyim kazandırmaktadır. Bu programda, eğitim sosyolojisi, eğitim yönetimi, eğitimde ölçme ve değerlendirme gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Bu programda okumak isteyenlerin genel akademik yeteneğe sahip, insanlarla iyi iletişim kurmaktan hoşlanan, güçlü bir belleğe ve algılama yeteneğine sahip, sabırlı, anlayışlı, sevecen, başkalarına bir şeyler öğretmekten mutlu olan, çocuklarla iyi anlaşabilen, üretken bireyler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Program mezunlarına “Okul Öncesi Öğretmeni” unvanı verilir. Mezunlar anaokullarında henüz okula başlamamış çocuklara temel sosyal davranışlar ve okuma yazmaya hazırlık olabilecek beceriler kazandırırlar.

Çalışma Alanları

Okul öncesi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı’na, diğer resmi kuruluşlara, belediyelere ve özel sektöre bağlı anaokullarında öğretmen olarak çalışma olanağı bulabildikleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler. Ülkemizde okul öncesi eğitim öğretmenlerine gereksinim vardır.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Okul Öncesi Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+