Matematik Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

Matematik Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi


Matematik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Matematik Mühendisliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Matematik mühendisliği programı, endüstri, mühendislik ve ekonomi problemlerinin matematiksel çözümü konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Dersler

Matematik mühendisliği bölümlerinde öğretim süresi 4 yıl olup başta matematik olmak üzere bilgisayar, mühendislik ve sosyal bilimler alanları ile ilgili dersler okutulmaktadır. Öğrencilere, dörder hafta süren bilgi – işlem, araştırma ve işletme konularında yaz stajları yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler

Matematik mühendisliği alanında çalışmak isteyen bir bireyin matematikte ve fen derslerinde başarılı, araştırmaya meraklı, bir olayı bütün yönleriyle ele alıp, getirebileceği sonuçları birleştirerek sağlıklı bir çözüm bulabilecek düşünme yeteneğine sahip olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Matematik mühendisliği bölümünü bitirenlere “Matematik Mühendisi” unvanı verilir. Öğrenimleri sırasında aldıkları sosyal bilimler dersleri matematik mühendislerinin çalıştıkları iş yerlerine kolayca uyum sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Matematik mühendisleri işyerindeki problemlere matematiksel çözümler getirmektedir.

Çalışma Alanları

Matematik mühendisi unvanını alan bireyler TÜBİTAK, MTA gibi kurumlarda, özel ve resmi fabrikalar ile üniversitelerin araştırma laboratuarlarında, çeşitli kuruluşlarla bankaların bilgi – işlem birimlerinde çalışabilmektedirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Matematik Mühendisliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Matematik Mühendisliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2021'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+