Meslek Rehberi

Prohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Hakkında BilgiProhistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Prohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi programının amacı, Önasya’da (Mezopotamya, Suriye, İran, Anadolu, Kıbrıs) neoletik çağdan başlayarak çivi yazısının kullanıldığı çağları da içine alan bir dönemi inceler, bu konuda eğitim yapar.

Programda Okutulan Dersler

Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi programında öğretim süresi 4 yıldır. Programda klasik arkeoloji, paleotik yerleşim biçimleri, Mezopotamya ve Ön Asya arkeolojisi, Arkaik Devir mimarlığı, kazı teknikleri, resim – fresk – mozaik gibi dersler verilir.

Gereken Nitelikler

Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi programında okumak isteyen bir bireyin geçmiş uygarlıkları incelemeye meraklı, bilimsel araştırma yapmaya istekli, analitik düşünme gücünün yüksek olması beklenir. Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi alanında başarılı olmak için hem modern hem de eski dillerden birini öğrenmek gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi programını bitirenler “Arkeolog” unvanı ile görev yaparlar. Arkeologlar “Teknik Eleman” sınıfından sayılmaktadır. Arkeologlar tarih öncesi ve eski çağ tarih dönemlerinde yaşamış toplumların bıraktıkları her türlü kalıntıyı, kronolojik bir düzen içinde karşılaştırmalı olarak inceleyerek geçmiş dönemleri aydınlatmaya çalışırlar.

Çalışma Alanları

Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi mezunlarının en temel çalışma alanı müzelerdir. Ayrıca, MTA’da turizm kuruluşlarında da çalışma olanakları vardır.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Prohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümüne Eşit Ağırlık Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Prohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+