Meslek Rehberi

İletişim Sanatları Bölümü Hakkında Bilgi

İletişim Sanatları Bölümü Nedir?

Bu yazımızda İletişim Sanatları bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

İletişim Sanatları, programının amacı, radyo, televizyon ve sinema gibi medya kuruluşlarında görev yapacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

İletişim sanatları programında sosyoloji, genel psikoloji, kitle iletişim araçları, iletişim teorisi, fotoğraf gibi temel dersler verilir. Öğrenciler öğrenimleri sırasında fakültenin grafik, serigrafi, fotoğraf
atölyelerini kullanabilmektedirler. Daha sonraki yıllarda animasyon, halkla ilişkilere giriş, reklamcılığa giriş, televizyon tekniği gibi uygulamalı dersler görülür.

Gereken Nitelikler

İletişim Sanatları programına önkayıt sistemiyle öğrenci alınmaktadır. Halkla ilişkiler reklamcılık alanında çalışacak bireylerin iş ve ticaret konusunda bilgili, uyumlu ve geçimli, diğer insanlarla işbirliği yapabilen bireyler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

İletişim sanatları programını bitirenlere “Halkla İlişkiler Uzmanı” ve “Reklamcı” unvanı verilir. Bölüm mezunları kuruluşlarını tanıtma ve kamu ile ilişkiler sorunlarını, günümüz teknoloji gelişmeleri ve kitle iletişim araçları yardımıyla çözebilecek uzmanlığı kazanırlar. Çalışmaların amacı kurumu tanıtmak, kuruma karşı ilgi uyandırmaktır. Bunun için tanıtıcı rapor, bülten, broşür hazırlar; radyo, televizyon ve basın yoluyla halka duyururlar. Toplantı, sergi, konferans düzenlemek görevlerini de yerine getirebilirler.

Çalışma Alanları

Bu programı bitirenler kamu kesiminde ve özel kesimde yer alan kuruluşlarda halkla ilişkiler ve reklamcılık uzmanı olarak çalışabilirler. Bu görevlerinde örneğin, reklam ajansları için kampanya hazırlamak, metin yazmak, üretken çalışmalar yapmak gibi sorumlulukları üstlenebilirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

İletişim Sanatları bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İletişim Sanatları ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+