Meslek Rehberi

Tarih Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiTarih Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Tarih Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Tarih öğretmenliği programının amacı ortaöğretim okullarında tarih konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Dersler

Tarih öğretmenliği programında Türk dili, İslamiyet’ten önce Türk tarihi, eskiçağ tarihi, Osmanlı tarihi, Doğu Avrupa Türk kavimleri, Türkiye coğrafyası, ülkeler coğrafyası, Türk devletleri, Türk kültür tarihi gibi alan dersleri okutulur. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları,ölçme – değerlendirme ve rehberlik gibi, öğretmenlik meslek bilgisi veren dersler de okutulur.

 

Gereken Nitelikler

Tarih öğretmeni olmak isteyenlerin sosyal bilimler alanlarında başarılı, tarih ve sosyolojiye ilgi duyan, kimseler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da tarih öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Tarih öğretmenliği programını bitirenlere “Tarih Öğretmeni” unvanı verilir. Tarih öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

 

Çalışma Alanları

Tarih öğretmenleri resmi ve özel liselerde, dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Tarih Öğretmenliği bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Tarih Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+