Meslek Rehberi

İlahiyat Bölümü Hakkında Bilgi | İlahiyat Bölümü Nedir

İlahiyat Bölümü Nedir?

Bu yazımızda İlahiyat bölümü hakkında bilgi vereceğiz.
 

Programın Amacı

İlahiyat programının amacı, başta İslam dini olmak üzere, çeşitli dinleri bilimsel bir tutumla inceleyecek ve halkı din konusunda aydınlatacak elemanları yetiştirmektir.
 

Programda Okutulan Dersler

İlahiyat fakültesinde Arapça, Kur’an–ı Kerim öğretiminden oluşan bir yıllık hazırlık sınıfı vardır. Hazırlık sınıfından sonraki yıllarda ise Kur’an –ı Kerimin yorumu (Tefsir), Hz. Peygamber’in sözlerinin yorumu (hadis), İslam hukuku, din felsefesi, dinler tarihi, din sosyolojisi ve din psikolojisi gibi dersler verilmektedir.
 

Gereken Nitelikler

İlahiyat fakültesine girmek isteyen bir bireylerin, genel akademik yeteneğe, özellikle de sözlü düşünme yeteneğine, düşüncelerini, başkalarına aktarma gücüne sahip, felsefe, sosyoloji, psikoloji, özellikle sosyal psikoloji ve tarihe meraklı ve bu konularda iyi yetişmiş belleği güçlü olmaları gereklidir. Bu alanda çalışacak kimselerin ayrıca sabırlı, hoşgörülü, yeniliklere açık, öğrenmeye istekli olmaları da beklenir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

İlahiyat programını bitirenlere “İlahiyatçı” unvanı verilir. Mezunlar, görev yerlerine göre, “Din ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni”, “Müftü” veya “Vaiz” olarak çalışırlar. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olanlar ilköğretim okullarında, lise ve dengi okullarda, din kültürü ve ahlak bilgisi dersini, imam hatip liselerinde meslek derslerini okuturlar. Müftü, bulunduğu il ya da ilçedeki ibadethanelerin yönetiminden sorumlu olup bunların müezzin, imam gibi din görevlisi gereksinmelerini saptar ve durumu Diyanet İşleri Başkanlığına bildirir, gereksinme duyulan din görevlilerinin atanması için girişimlerde bulunur, bölgesindeki din görevlilerinin çalışmalarını denetler, halkın dini konulardaki sorularını cevaplar, halka yararlı, birleştirici konuşmalar yapar. Vaiz, camileri gezerek halka İslam dinini açıklayıcı konuşmalar yapar, yani vaaz verir.
 

Çalışma Alanları

Halen ilahiyat programı mezunlarının önemli bir kısmı imam hatip okullarında meslek dersleri ve orta dereceli okullarda din ve ahlak dersleri öğretmeni olarak görev almakta, bir kısmı müftü ya da vaiz olarak çalışmakta, küçük bir kısmı da ya Diyanet İşleri Başkanlığında ya da fakülte ve yüksekokullarda öğretim ve araştırma alanında çalışmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde çok sayıda imam hatip okulunun açılması, ilahiyat fakültesi mezunlarına öğretmen olma olanağı sağlamıştır. Ancak, müftü veya vaiz olarak çalışma alanının sınırlı olduğu söylenebilir.
 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

İlahiyat bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.
 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İlahiyat bölümünün puanları için İlahiyat Taban Puanları, diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+