Meslek Rehberi

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Hakkında BilgiGemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programı her türlü deniz taşıtlarının ve gemi makinelerinin projelendirilmesi, geliştirilmesi ve üretiminin ekonomik şekilde yapılması konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Dersler

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programında öğretim süresi 4 yıldır.Öğretimin ilk iki yılında temel fen dersleri yanında temel mühendislik bilimlerine ait dersler okutulmaktadır. Son iki yılda ise mühendislik bilim dersleri ile mesleki dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulur. Öğrenciler öğretim süresince staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programına girecek ve gemi makineleri alanında çalışacak kişinin akademik yeteneğin yanı sıra uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine ve mekanik yeteneğe sahip, temel
fen derslerinde başarılı olması gereklidir. Uzun süreli deniz seyahatlerine engel teşkil edecek fiziki ve ruhsal bir sorunun olmaması da önemlidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programını bitirenlere “Gemi Makineleri İşletme Mühendisi” unvanı verilir. Gemi makineleri işletme mühendisi gemilerin itici kuvvet sistemlerinin, güç merkezlerinin, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin, dümen, dişli mekanizmasının, pompaların, diğer mekanik ve elektrik teçhizatının projelerini yapar, bunların yapımı ve işletilmesi ile ilgili işleri planlar ve yürütülmesini denetler.

Çalışma Alanları

Mezunlar, bakanlıklarda kamu iktisadi teşebbüslerinde, resmi ve özel tersanelerde, deniz taşımacılığı yapan kuruluşlarda, gemi makineleri imal eden fabrikalarda ve bu makinelerin alım satımını yapan ticarethanelerde çalışabilirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+