Meslek Rehberi

Matematik Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiMatematik Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Matematik Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Matematik öğretmenliği programının amacı, ortaöğretim okullarında Matematik konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Matematik öğretmenliği programında, fizik, analiz, analitik geometri, soyut matematik, cebir, diferansiyel denklemler, soyut cebir, sayılar teorisi, diferansiyel geometri, nümerik analiz, reel analiz, kompleks fonksiyonlar teorisi gibi dersler okutulur. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi
değerlendirme ve rehberlik, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme gibi öğretmenlik meslek bilgisi veren dersler de okutulur.

Gereken Nitelikler

Matematik öğretmenliği programında okumak isteyenlerin özellikle matematiğe ilgili ve bu alanda başarılı, akıl yürütme yeteneğine sahip kişiler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da matematik öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Matematik öğretmenliği programını bitirenlere “Matematik Öğretmeni” unvanı verilir. Matematik öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları

Matematik öğretmenleri resmi ve özel liselerde, meslek liselerinde ve dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler. Son yıllarda matematik öğretmenliğine yönelik ihtiyaç oldukça fazladır.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Matematik Öğretmenliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Matematik Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+