Meslek Rehberi

Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiFen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Fen bilgisi öğretmenliği programının amacı, ilköğretimin ikinci basamağında bulunan öğrencilere fizik, kimya, biyoloji bilimleri ile ilgili temel tutumları kazandıracak öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Dersler

Fen bilgisi öğretmenliği programında, matematik, temel fizik, temel kimya, genel matematik, mekanik, genel biyoloji, genel ekoloji ve genetik gibi derslerden başka, öğrenme psikolojisi, gelişim psikolojisi, ölçme ve değerlendirme, genel öğretim yöntemleri ve fen bilgisi öğretim yöntemleri gibi dersler okutulur, ayrıca öğretmenlik uygulaması yaptırarak mesleki formasyon kazandırılır.

Gereken Nitelikler

Fen bilgisi öğretmenliği programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, bilimsel meraka sahip bireyler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendi çevresindekileri geliştirme çabasında olma da fen bilgisi öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programdan mezun olanlara “Fen Bilgisi Öğretmeni” unvanı verilir. Fen bilgisi öğretmenleri özel ve resmi ilköğretim okullarının ikinci basamağında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, öğrencilerin yaş düzeyleri ve okulun amaçları dikkate alınarak hazırlanan öğretim programı çerçevesinde, fizik, kimya, ve biyoloji alanları ile ilgili temel bilgi, beceri ve tutumları kazandırmak amacı ile, teorik ve pratik dersler verir, öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, alanındaki gelişmelerin öğretim programlarına yansıtılması için girişimlerde bulunur.

Çalışma Alanları

Fen bilgisi öğretmenleri özel ve resmi ilköğretim okullarında görev alırlar. Sekiz yıllık temel eğitimin zorunlu hale gelmesi ile fen bilgisi öğretmenlerine duyulan gereksinim artmıştır.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Fen Bilgisi Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+