Meslek Rehberi

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiSosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Sosyal bilgiler öğretmenliği programının amacı, ilköğretim okullarının ikinci aşamasında sosyal bilgiler (tarih, coğrafya, yurttaşlık bilgisi) derslerini okutacak öğretmenleri yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Dersler

İlköğretim sosyal bilgiler programında Eskiçağ tarihi, Müslüman Türk devletleri tarihi, Selçuklu ve Osmanlı tarihi, Türkiye Cumhuriyeti tarihi, jeomorfoloji, klimatoloji, hidrografya, bitki coğrafyası, Türkiye’nin ekonomik coğrafyası, nüfus ve yerleşme coğrafyası, sosyoloji gibi alan dersleri verilir. Ayrıca, psikolojiye giriş, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme ve değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi veren dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

 

Gereken Nitelikler

Sosyal bilgiler öğretmenliği programında okumak isteyenlerin üst düzeyde sözel yeteneğe sahip, sosyal bilgilere ilgili ve bu alanda başarılı bireyler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da tarih öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programı bitirenlere “Sosyal Bilgiler Öğretmeni” unvanı verilir. Sosyal bilgiler öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

 

Çalışma Alanları

Sosyal bilgiler öğretmenleri resmi ve özel ilköğretim okullarında, özel dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+