Meslek Rehberi

Gazetecilik Bölümü Hakkında Bilgi | Gazetecilik Bölümü NedirGazetecilik Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Gazetecilik bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Gazetecilik programının amacı, yazılı basında haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Dersler

Gazetecilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk yıllarında sosyoloji, psikoloji, siyasi tarih vb. temel sosyal bilimler ile ekonomi, hukuk ve istatistik alanlarında dersler okutulur. Sonraki yıllarda ise gazetecilik, fotoğraf, basın ekonomisi ve işletmeciliği, basın – yayın tekniği ve bilişim alanlarında dersler verilir ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Gazetecilik programına girmek isteyenlerin sözel yeteneğe sahip, sosyal araştırmalara meraklı, başkaları ile iletişim kurmaktan hoşlanan, girişken ve ısrarcı kimseler olmaları beklenir. Bu alanda çalışacak kimseler iyi bir gözlemci olabilmelidirler. Gazetecilik programını düşünen öğrencilerin kendilerini Türkçe – Kompozisyon, yabancı dil ve sosyal bilimler alanında iyi yetiştirmeleri gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Gazetecilik programını bitirenler çeşitli basın ve yayın kuruluşlarının merkez ve taşra bürolarında “Muhabir” olarak görev alırlar. Gazetecilik programından mezun olanların gazetelerde “Muhabir” olarak yaptıkları iş, haber toplamak ve bunları açık, kısa ve ilgi çekici bir biçimde gazete ve dergilere yazmaktır. Gazete muhabirleri belli bir alanda uzmanlaşabilirler (spor muhabiri, polis muhabiri, savaş muhabiri vb.). Gazetecilerin çalışma saatleri, bağlı oldukları gazetenin türüne göre değişir. Çalışma çok kere geceleri de devam eder. Gazete muhabirleri bazen bir röportaj için günlerce ünlü bir kişinin pesinde koşmak, evlerinden uzakta, güç koşullarda yaşamak, gerektiğinde bir haber için kendilerini tehlikeye atmak durumunda kalabilirler.

Çalışma Alanları

Gazetecilik programını bitirenler genellikle basın yayın kuruluşlarında görev alırlar. Gazetecilik ekonomik koşullardan çok çabuk etkilenen bir sektör olduğundan, mezunların iş bulma şansı ülkenin ekonomik gelişmişliği ile çok sıkı ilişkilidir. Bununla birlikte, alanında iyi yetişmiş bir bireyin işsiz kalmayacağı söylenebilir. Yazılı ve görsel medya organları personel ihtiyaçlarını geçmişte, değişik meslek gruplarından elemanlar ile karşılamaya çalışırken, günümüzde gazetecilik mezunlarına önceli hakkı vermektedirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Gazetecilik bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Gazetecilik ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+