Meslek Rehberi

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı  bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Türk dili ve edebiyatı programının amacı, Türk dilinin yapısını, gelişmesini ve diğer dillerle olan bağlantısını, Türk edebiyatının tarihini ve bugünkü durumunu inceleyecek elemanlar yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Dersler

Bu programda, Türk dili ve edebiyatının tüm evrelerine yönelik eğitim yapılır; Osmanlıca, genel dilbilim, Çağatayca veya Uygurca, Servet-i Fûnun edebiyatı, Halk edebiyatı, Divan edebiyatı ve çağdaş Türk edebiyatı konularında dersler okutulur.

 

Gereken Nitelikler

Türk dili ve edebiyatı programında okumak isteyenlerin üst düzeyde sözel düşünme, düşüncelerini söz ve yazı ile etkileyici bir biçimde ifade edebilme yeteneklerine sahip, okumayı seven, okuduklarını çözümleyebilen ve yeni sentezler oluşturabilen bireyler olmaları gerekir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Türk dili ve edebiyatı programını bitirenlere” Türkolog” unvanı verilmektedir. Türkologlar Türk dilinin yapısını, kökenini, gelişimini, gelişimi etkileyen faktörleri,Türkçe ile yazılmış edebi eserleri incelerler; dilin korunması ve sağlıklı gelişimi için öneriler geliştirirler, sözlükler hazırlarlar. Ancak mezunların pek azı bu işleri yapmak için gerekli bilimsel meraka sahiptir. Mezunların bir kısmı yazar olarak, çoğunluğu da eğitici olarak görev yapmaktadırlar.

 

Çalışma Alanları

Türk dili ve edebiyatı bölümü mezunları kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığı’nda, resmi ve özel tv kurumlarında görev alabilirler, yükseköğretim kurumlarında “Okutman” olarak çalışabilirler. Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programını da bitirmiş olanlar, orta dereceli okullara Türk Dili ve Edebiyatı, ilköğretim okullarına Türkçe öğretmeni olarak atanabilirler. Özel yetenekleri olanlar gazete ve dergilerde yazarlık, editörlük yapabilirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Türk Dili ve Edebiyatı ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+