Meslek Rehberi

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Hakkında BilgiUçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Uçak Gövde-Motor Bakım bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Uçak motor bakım programının amacı, uçaklardaki motor ve aksamının yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Dersler

Uçak motor bakım programında öğretim süresi 4 yıldır. Programda matematik, fizik, gibi temel derslerin yanı sıra, uçak bilgisi, malzeme ve imal usulleri, uçak motoru, alet teorisi, uçak motor sistemleri, otomatik uçuş, kontrol sistemleri gibi meslekle ilgili dersler okutulur.

 

Gereken Nitelikler

Uçak motor bakım programında eğitim görmek isteyenlerin, başta fizik olmak üzere, temel bilimlere ilgili ve bu alanlarda başarılı, mekanik ve göz el koordinasyonu yeteneği yüksek, dikkatli ve sorumlu bir kimse olması gerekir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Uçak motor bakım programını bitirenler “Uçak Motor Bakıcısı” olarak görev yaparlar. Bu alanda eğitim görenler hava limanlarının, terminal binalarının ve uçakların motor ile ilgili sistemlerin ve diğer teçhizatın kurulması, bakımı ve onarımı ile ilgili işleri yürütür.

 

Çalışma Alanları

Uçak motor bakım programı mezunları Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı hava limanlarında ve terminallerde görev alabilirler. Bu elemanlar, edindikleri teknik bilgiyi benzer alanlarda değerlendirebilirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Uçak Gövde-Motor Bakım bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Uçak Gövde-Motor Bakım ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+