Meslek Rehberi

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiZihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Zihin Engelliler Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Zihin Engelliler Öğretmenliği programının amacı, zihin yetersizliği olan ilköğretim çağındaki çocukları eğitecek öğretmenleri yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Dersler

Zihin engelliler öğretmenliği programında genel psikoloji, gelişim psikolojisi, bilişsel süreçler, zekanın ölçülmesi, zihin engelli çocukların psikolojisi, aile danışmanlığı gibi psikoloji ağırlıklı derslerden başka matematik, Türkçe, fen bilgisi ve sosyal bilgiler, resim ve müzik gibi dersler okutulur. Ayrıca öğretim teknikleri, ölçme ve değerlendirme, rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi kazandıran dersler de okutulur ve uygulama yaptırılır.

 

Gereken Nitelikler

Zihin engelliler öğretmenliği programında okumak isteyenlerin, her şeyden önce, çok sabırlı, özürlülere yardım etmekten mutluluk duyan kimseler olmaları gerekir. Sözel yeteneğe sahip olmak, psikoloji ve eğitim konularına ilgi duymak da gerek eğitim sırasında gerekse meslek yaşamında başarı için gerekli özelliklerdir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programdan mezun olanlara “Zihin Engelliler Öğretmeni” unvanı verilir. Zihin engelliler öğretmeni çeşitli nedenlerle zihinsel bir özrü olan ve bu nedenle normal öğretimi izleyemeyecek durumda olan çocuklara okuma, yazma basit aritmetik gibi temel zihinsel becerilerle sosyal beceriler kazandırmaya çalışır; Çocukların sosyal uyumlarını kolaylaştırıcı davranışlar kazanmalarına yardımcı olur. Bunun için aileleri ile işbirliği yapar.

 

Çalışma Alanları

Zihin engelliler öğretmenleri genellikle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, zihin engelli çocukların devam ettiği sınıflarda öğretmen olarak görev yaparlar. Olanakları olanlar özel okul açabilirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Zihinsel Engelliler Öğretmenliği bölümü yeni adıyla “Özel Eğitim Öğretmenliği” Sözel Puan Türü ile alım yapmaktadır.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Zihin Engelliler Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+