Meslek Rehberi

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiTürk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği  bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği programının amacı, ortaöğretim basamağındaki öğrencilere temel edebiyat bilgisini verebilme, Türkçe’yi doğru kullanabilme, okuduğunu anlama, kendisini sözlü ve yazılı olarak ifade edebilme becerilerini kazandıracak öğretmenleri yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Dersler

Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği programında Türk dilinin özellikleri, gramer yapısı, Türk dili ile yazılmış edebi eserlerin incelenmesini ile ilgili dersler yanında öğrenme psikolojisi, genel öğretim yöntemleri, Türkçe’nin öğretiminde kullanılacak yöntemler, ölçme ve değerlendirme ve rehberlik gibi meslek dersleri okutulur ve uygulama yaptırılır. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme – değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi kazandıran dersler de okutulur.

 

Gereken Nitelikler

Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olmak isteyenlerin dil ve edebiyata ilgi duyan, sözel yeteneği gelişmiş, düşüncelerini sözlü ve yazılı olarak çok iyi ifade edebilen bireyler olmaları gerekir. Başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da edebiyat öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği programını bitirenlere “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni” unvanı verilir. Türk dili ve edebiyatı öğretmeni görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

 

Çalışma Alanları

Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri, resmi ve özel öğretim kurumlarında ve dershanelerde edebiyat öğretmeni olarak çalışma olanağına sahiptirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+