Meslek Rehberi

Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Hakkında BilgiOrman Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Orman Endüstri Mühendisliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Orman endüstrisi mühendisliği, orman endüstrilerinin kurulması, idaresi, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolleri ve pazarlanması konularında eğitim yapar.

Programda Okutulan Dersler

Orman endüstrisi mühendisliği programında başta biyoloji olmak üzere genellikle kimya, matematik gibi temel bölüm dersleri verilir. Lisans programlarına özgü dersler ise fen derslerinin ya doğrudan devamı ya da onlarla dolaylı olarak ilgili derslerdir. Ayrıca programda ekonomi, hukuk gibi sosyal bilim içerikli dersler de vardır.

Gereken Nitelikler

Orman endüstrisi alanında çalışmak isteyen bir bireyin, basta matematik olmak üzere, fen derslerinde başarılı olması, ekonomi ve ticarete ilgi duyması, başkaları ile işbirliği halinde çalışabilen, yaratıcı bir kişi olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Orman endüstrisi mühendisliği programını bitirenlere “Orman Endüstrisi Mühendisi” unvanı verilir. Orman endüstrisi mühendisi, orman ürünlerinin işletilmesi için kurulacak tesislerin tasarımını yapar, tesislerin kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür, işlenmiş orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitelerini denetler.

Çalışma Alanları

Orman endüstrisi mühendisi, kamu ve özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen fabrikalarda teknik ve idari görevler yapar. Orman endüstrisi mühendisliği oldukça yeni bir alan olup mezunların iş bulma sorunları yoktur. Kazançları devlet sektöründe yasalarla, özel sektörde sözleşmelerle belirlenmektedir.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Orman Endüstri Mühendisliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Orman Endüstri Mühendisliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+