Meslek Rehberi

Süt Teknolojisi Bölümü Hakkında BilgiSüt Teknolojisi Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Süt Teknolojisi bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Süt teknolojisi programının amacı, süt üretiminin artırılması, kalitesinin yükseltilmesi, sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi, kalite kontrolü, saklanması ve pazarlanması alanında çalışacak teknik insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

 

Programda Okutulan Dersler

Süt teknolojisi programında matematik, fizik, kimya, botanik, ekonomi, istatistik ve meteoroloji gibi temel derslerin yanı sıra; teknik resim, genel mikrobiyoloji, gıda mikrobiyolojisi, genel gıda kalite kontrolü, süt işleme teknolojisi, işletme hijyeni ve sanitasyon gibi dersler okutulmaktadır.

 

Gereken Nitelikler

Süt teknolojisi alanında çalışmak isteyen bireylerin, akademik yeteneğe sahip, biyolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı olmaları gerekir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Süt teknolojisi programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Diplomada alan belirtilir. Süt teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi (süt teknologu), hammadde halindeki sütün kalitesinin artırılması, sütten yağ, yoğurt, peynir gibi ürünlerin en iyi şekilde üretilmesi için yeni teknolojilerin geliştirilmesi veya uygulanması, süt ürünlerinin kalite kontrollerinin yapılması, korunması ve pazarlanması ile ilgili düzenlemelerin yapılmasında çalışır. Süt teknologunun çalışmaları gıda teknologunun çalışmalarına çok benzer; süt teknoloğu süt üretimi alanında uzmanlaşmış bir gıda teknologu sayılabilir.

 

Çalışma Alanları

Süt teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi başta Süt Endüstrisi Kurumu olmak üzere süt ve sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi ile ilgili kamu ve özel kuruluşlarda çalışabildikleri gibi kendileri özel işyeri açabilirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Süt Teknolojisi bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Süt Teknolojisi ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+