Meslek Rehberi

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında BilgiCoğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Coğrafya Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.
 

Programın Amacı

Coğrafya öğretmenliği programının amacı ortaöğretim okullarında coğrafya konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.
 

Programda Okutulan Dersler

Coğrafya öğretmenliği programında klimatoloji, jeomorfoloji, genel ekonomik coğrafya, bitki coğrafyası, beşeri coğrafya, toprak coğrafyası, ulaşım ve tarım coğrafyası, gibi alan dersleri okutulur. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme – değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi veren dersler de okutulur.
 

Gereken Nitelikler

Coğrafya öğretmeni olmak isteyenlerin sosyal bilimler alanlarında başarılı, tarih ve jeolojiye ilgi duyan bireyler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma gibi özellikler de coğrafya öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Coğrafya öğretmenliği programını bitirenlere “Coğrafya Öğretmeni” unvanı verilir. Coğrafya öğretmeni, görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı arttırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
 

Çalışma Alanları

Coğrafya öğretmenleri, resmi ve özel liselerde, dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler.
 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Coğrafya Öğretmenliği bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.
 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Coğrafya öğretmenliği bölümünün puanları için Coğrafya Öğretmenliği Taban Puanları, diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+