Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi | Coğrafya Öğretmenliği Nedir

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi | Coğrafya Öğretmenliği Nedir

Taban Puanları İçin Tıklayınız.



Programın Amacı

Coğrafya öğretmenliği programının amacı ortaöğretim okullarında coğrafya konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.
 

Programda Okutulan Dersler

Coğrafya öğretmenliği programında klimatoloji, jeomorfoloji, genel ekonomik coğrafya, bitki coğrafyası, beşeri coğrafya, toprak coğrafyası, ulaşım ve tarım coğrafyası, gibi alan dersleri okutulur. Ayrıca program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme – değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi veren dersler de okutulur.
 

Gereken Nitelikler

Coğrafya öğretmeni olmak isteyenlerin sosyal bilimler alanlarında başarılı, tarih ve jeolojiye ilgi duyan bireyler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma gibi özellikler de coğrafya öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Coğrafya öğretmenliği programını bitirenlere “Coğrafya Öğretmeni” unvanı verilir. Coğrafya öğretmeni, görev yaptığı okulda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerinin başarılarını değerlendirir ve başarıyı arttırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.
 

Çalışma Alanları

Coğrafya öğretmenleri, resmi ve özel liselerde, dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler.
 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Coğrafya Öğretmenliği bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.
 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Coğrafya Öğretmenliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.



Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
1
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS Puan Hesaplama Uygulamamızı İndirdiniz mi?Hemen İndir
+