Meslek Rehberi

Mimarlık Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Mimarlık Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Mimarlık bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Mimarlık bölümü, her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.
 

Mimarlık Bölümü Kaç Yıllıktır?

Mimarlık bölümünün eğitim süresi toplam 4 yıldır.
 

Mimarlık Bölümünün Dersleri Nelerdir?

Mimarlık bölümlerinde genel matematik, bina fiziği, mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma, yani plan çizimine dayalı, daha kapsamlı ve ileri düzeydeki mimari bilgileri içeren dersler okutulur.
 

Mimar Olmak İçin Gereken Nitelikler

Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş – ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.
 

Mimarlık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Mimarlık bölümünden mezun olanlara “Mimar” unvanı verilir. Mimar önce, istek ve ihtiyaç sahibinin, yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını, binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar, zamanının büyük kısmını proje çizmek, etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.
 

Mimarlık Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle Bayındırlık ve İskân, Ulaştırma Bakanlıkları’nda ve belediyelerde görev alırlar. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslektir ve bugün özellikle büyük kentlerimizde mimarların birkaçı bir araya gelerek mimarlık bürosu açmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde mimara gereksinme duyulmaktadır. Ancak, son yıllarda mimar yetiştiren okulların çoğalması ile mimar sayısında aşırı bir artma olmuştur. Bununla birlikte yetenekli ve iyi yetişmiş bir mimarın her zaman bol kazançlı iş bulması olanaklıdır.
 

Mimarlık Bölümüne Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Mimarlık bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.
 

Mimarlık Bölümü Hangi Üniversitelerde Var

Mimarlık bölümünün hangi üniversitelerde ve kaç puan ile bulunduğunu öğrenmek için 4 Yıllık Bölümler sayfamızı inceleyebilirsiniz.
 

Mimarlık Taban Puanları ve Sıralamaları

Mimarlık ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.
 
Diğer bölümler ve meslekler hakkında bilgi almak için Meslek Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+