Meslek Rehberi

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Hakkında BilgiElektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programının amacı, telgraf, telefon haberleşmesinden uydu haberleşmesine, ev aletlerinden elektronik tıp cihazları üretimine kadar yayılan çok geniş bir alanda uygulanan her türlü sistemlerin tasarlanıp geliştirilmesi konusunda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Dersler

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programında öğretim süresi dört yıldır. Programda fizik, cebir, geometri, dinamik, statik, devre analizi, alan teorisi, lojik devre temelleri gibi temel dersler ile haberleşme teorisi, sayısal haberleşme, aktif mikrodalga, devreleri, analog haberleşme gibi alana özgü dersler de okutulur.

Gereken Nitelikler

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programına girmek isteyenlerin genel akademik yetenek düzeyine sahip, fiziğe, özellikle elektrik konularına ilgili, el-göz koordinasyon yeteneği yüksek, üretken kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programını bitirenler “Elektronik ve Haberleşme Mühendisi” unvanı almaya hak kazanırlar. Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri telgraf, telefon,teleks vb. haberleşme sistemlerini tasarlar, kurar, çalıştırır ve geliştirirler.

Çalışma Alanları

Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri Türk Telekom, resmi ve özel tv kurumları, Aselsan (Askeri Elektronik Sanayi), Türk Hava Yolları gibi resmi şirketlerde ya da özel hava yolu kuruluşlarında, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+