Meslek Rehberi

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında BilgiYönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Yönetim Bilişim Sistemleri programının amacı, bilişim (bilgisayar) sistemleri yolu ile elde edilen bilgileri yönetim ve ekonomi sorunlarının çözümüne uygulayabilecek elemanları yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Dersler

Yönetim Bilişim Sistemleri programında okutulan dersler üç grupta toplanabilir: Bunlardan “Bilişim Dersleri” grubunda programlama teknikleri, bilişim teknolojisi, veri tabanı yönetimi, sistem analizi ve tasarımı, işletim sistemleri, veri iletişimi, bilgisayar ağları vb.; “İşletme Dersleri” grubunda ekonomi, işletme yöneticilik, muhasebe, pazarlama, finans, hukuk; “Niteliksel Dersler” grubunda ise matematik, istatistik, yöneylem araştırması, lojistik karar destek sistemleri gibi dersler okutulur.

 

Gereken Nitelikler

Yönetim Bilişim Sistemleri programında okumak isteyenlerin üst düzeyde matematiksel düşünme ve analiz yeteneğine sahip, sosyal bilimlere özellikle ekonomi ve sosyolojiye ilgili, doğru karar verebilen, başkalarını etkileyebilen, dikkatli, sabırlı ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Yönetim Bilişim Sistemleri programını bitirenlere lisans diploması verilir. Mezunlar “Yönetim Bilişim Uzmanı” unvanı ile çalışırlar. Yönetim bilişim uzmanları çalıştıkları kurulusun bilişim ihtiyaçlarını saptar ve hedeflerini belirler. Bu hedeflere ulaşmak için kısa ve uzun dönemli planlar oluşturur, bilişimin alt yapısını planlar, gerekli donanım, yazılım ve personeli belirler ve bunların teminine çalışır, sistem kurar, çalışması sırasında karşılaşılan problemler için çözüm yolları bulur, teknolojide gelişmeyi izler ve bunları uygular.

 

Çalışma Alanları

Mezunlar çeşitli işletmelerin ve resmi kuruluşların sistem geliştirme birimlerinde, yazılım şirketlerinde ve danışmanlık bürolarında görev alabilirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne Eşit Ağırlık Puan Türü ile gidebilirsiniz.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Yönetim Bilişim Sistemleri ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+