Meslek Rehberi

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Teknoloji, bilişim ve bilgi yönetimi alanlarını bir araya getiren akademik bir alanı merak edenlerin bu mesleği incelemesini öneriyoruz.

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı bilgisayar sistemleri yoluyla elde edilen bilgileri, yönetim ve işletmede karşılaşılan sorunları gidermek için uygulayan kişidir.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün amacı, bilişim (bilgisayar) sistemleri yolu ile elde edilen bilgileri yönetim ve ekonomi sorunlarının çözümüne uygulayabilecek elemanları yetiştirmektir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanları;

  • Hedeflere ulaşmak için kısa ve uzun dönemli planlar oluşturur,
  • Yönetim bilişim sistemleri birimlerinde sistemin alt yapısını planlar,
  • Sistem için gerekli donanım, yazılım ve personeli belirler ve bunların teminine çalışır,
  • PC bilgisayar sistemini ve gerektiğinde Network ağ sistemini kurar,
  • Sistemlerin çalışması sırasında karşılaşılan sorunları ve eksiklikleri saptayarak çözüm yolları bulur ve teknolojideki gelişmeleri izleyerek donanım ve yazılımları güncelleştirir.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıllıktır?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün eğitim süresi toplam 4 yıllıktır.
 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün Dersleri Nelerdir?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okutulan dersler üç grupta toplanabilir: Bunlardan “Bilişim Dersleri” grubunda programlama teknikleri, bilişim teknolojisi, veri tabanı yönetimi, sistem analizi ve tasarımı, işletim sistemleri, veri iletişimi, bilgisayar ağları vb.; “İşletme Dersleri” grubunda ekonomi, işletme yöneticilik, muhasebe, pazarlama, finans, hukuk; “Niteliksel Dersler” grubunda ise matematik, istatistik, yöneylem araştırması, lojistik karar destek sistemleri gibi dersler okutulur.
 

Yönetim Bilişim Uzmanı Olmak İçin Gereken Nitelikler

Yönetim Bilişim Sistemleri programında okumak isteyenlerin üst düzeyde matematiksel düşünme ve analiz yeteneğine sahip, sosyal bilimlere özellikle ekonomi ve sosyolojiye ilgili, doğru karar verebilen, başkalarını etkileyebilen, dikkatli, sabırlı ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.
 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri programını bitirenlere lisans diploması verilir. Mezunlar “Yönetim Bilişim Uzmanı” unvanı ile çalışırlar. Yönetim bilişim uzmanları çalıştıkları kurulusun bilişim ihtiyaçlarını saptar ve hedeflerini belirler. Bu hedeflere ulaşmak için kısa ve uzun dönemli planlar oluşturur, bilişimin alt yapısını planlar, gerekli donanım, yazılım ve personeli belirler ve bunların teminine çalışır, sistem kurar, çalışması sırasında karşılaşılan problemler için çözüm yolları bulur, teknolojide gelişmeyi izler ve bunları uygular.
 

Yönetim Bilişim Sistemleri İş İmkanları Nelerdir?

Mezunlar çeşitli işletmelerin ve resmi kuruluşların sistem geliştirme birimlerinde, yazılım şirketlerinde ve danışmanlık bürolarında görev alabilirler.
 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne Eşit Ağırlık Puan Türü ile gidebilirsiniz.
 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün hangi üniversitelerde ve kaç puan ile bulunduğunu öğrenmek için 4 Yıllık Bölümler sayfamızı inceleyebilirsiniz.
 

Yönetim Bilişim Sistemleri Taban Puanları ve Sıralamaları

Yönetim Bilişim Sistemleri ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.
 
Diğer bölümler ve meslekler hakkında bilgi almak için Meslek Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+