Meslek Rehberi

Turizm Rehberliği Bölümü Hakkında BilgiTurizm Rehberliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Turizm Rehberliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Turist rehberliği programının amacı, ülkemizin tabiat ve kültür varlıkları hakkında yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek turist rehberlerini yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Dersler

Turist rehberliği programında, yabancı dil, güzel sanatlar, genel turizm bilgisi, coğrafya, tarih, mitoloji, arkeoloji, folklor, turist rehberliği gibi meslek dersleri, dersler okutulmaktadır.

 

Gereken Nitelikler

Turizm rehberliği programına girmek isteyen kişilerin, akademik yeteneğe, özellikle akıcı bir dille konuşabilme yeteneğine, güçlü bir belleğe ve ikna gücüne sahip, seyahat etmekten hoşlanan bireyler olmaları beklenir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Turizm rehberliği programını bitirenlere “Turist Rehberi” unvanı verilmektedir. Turist rehberleri, turistik bölgelerdeki turizm bürolarında ya da müzelerde görev alırlar; yerli ve yabancı turistlere ülkemizin kültür varlıklarını ve tabiatını tanıtırlar. Turist rehberleri, ören yerlerinin, müze, saray gibi kültür varlıklarının bulunduğu yerleri gezdirir ve buraların tarihi geçmişi ve halihazır özellikleri hakkında açıklamalar yapar.

 

Çalışma Alanları

Turist rehberleri, turistlik bölgelerde turizm bürolarına bağlı olarak çalışabilirler ya da Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görev alabilirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Turizm Rehberliği bölümüne Yabancı Dil Puan Türü ile gidebilirsiniz.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Turizm Rehberliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+