Meslek Rehberi

Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü Hakkında BilgiElektrik – Elektronik Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Elektrik – Elektronik bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin amacı, kuvvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağılımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Dersler

Bu bölümde matematik ve fizik temel bilim dalları tabanı üzerinde elektronik, elektromanyetik dalga teorisi gibi haberleşme sistemlerine ilişkin dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yapılır.

Gereken Nitelikler

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında çalışmak isteyenlerin üstün akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik, kimya ve ekonomiyle ilgili, yetenekli, dikkatli ve üretken bireyler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Elektrik-Elektronik Mühendisi üretme, iletme ve dağıtmayla ilgili sistemlerin, projelerin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi gibi alanlarda üretim faaliyetlerine katkıda bulunur.Telgraf-telefon haberleşmesinden, uydu-optik haberleşmesine, enerji üretiminden, mikroelektroniğe kadar bir çok alanda faaliyette bulunur. Elektronik devre, düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları

Elektrik-Elektronik Mühendislerinin büyük bir kısmı Türk Telekom’da ya da resmi ve özel tv kurumlarında, bir kısmı özel sektörde ya da serbest çalışmaktadırlar.Ülkemizde elektrik-elektronik mühendislerine duyulan gereksinim çok fazladır.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Elektrik – Elektronik Mühendisliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+