Meslek Rehberi

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Hakkında BilgiKarşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Karşılaştırmalı Edebiyat programının amacı plastik sanatları ve müziği de içine alan geniş kapsamlı bir Batı Edebiyatı ve Kültürü yanında Türk ve dünya edebiyatını tanıyan elemanlar yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Dersler

Karsılaştırmalı Edebiyat programında metin analizi, batı kültür tarihi, mitoloji, roman gelişimi, tiyatronun gelişimi, sanata giriş, batı edebiyatında kahraman tipleri, pratik eleştiri, eleştiri kuramları, Türk edebiyatı, çağdaş düşünce akımları ve çeviri gibi dersler verilir.

Gereken Nitelikler

Karşılaştırmalı Edebiyat programında okumak isteyenlerin sözel yeteneğe sahip, okumayı seven, edebiyata ve sanata ilgi duyan, okudukları üzerinde düşünüp tartışmaktan hoşlanan bireyler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Karşılaştırmalı Edebiyat programını tamamlayanlara “Lisans Diploması” verilir. Meslek elemanlarının yapacağı belli başlı işler ve üstlenecekleri sorumluluklar seçecekleri alanlara göre değişecektir. Fakat, bu alanların hangisinde çalışırlarsa çalışsınlar yazılı metinler üretmek, metinler üzerinde çalışmak işlerinin önemli bir parçası olacaktır.

Çalışma Alanları

Mezunlar edebiyatçı, yazar,eleştirmen veya çevirmen olarak çalışabilecekleri gibi programın disiplinler arası içeriğinden dolayı sanat ve basın dünyasında da iş bulma imkanına sahiptirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Karşılaştırmalı Edebiyat bölümüne Dil Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Karşılaştırmalı Edebiyat ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+