Radyo ve Televizyon Bölümü Hakkında Bilgi

Radyo ve Televizyon Bölümü Hakkında Bilgi


Radyo ve Televizyon Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Radyo ve Televizyon bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Radyo ve televizyon programının amacı, elektronik kitle iletişim araçlarının başında gelen radyo ve televizyon yayıncılığı alanında çalışacak nitelikli eleman yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Dersler

Radyo ve televizyon programının 4 yıllık öğretim süresinin ilk yıllarında ekonomi, hukuk, siyasal ve sosyal bilimler daha sonraki yıllarda radyo ve televizyonda program yapımı, televizyon haberciliği, basın ve yayın yolu ile halk eğitimi gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Radyo ve televizyon programında okumak isteyen gençlerin sözel yeteneği güçlü, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, ikna gücü yüksek ve üreten kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Radyo ve televizyon programını bitirenler resmi ve özel televizyon ve radyolarda çeşitli unvanlarla görev alırlar. Radyo ve televizyon programlarının yapımında çalışanlar program tasarımı, programın hazırlanması, filme alınması ve yayınlanması gibi yayıncılığın her aşamasında değişik roller alırlar; programın amacının belirlenmesi, programda rol alacak elemanların seçimi, programın filme çekimi ve montajı vb. işleri yerine getirirler.

Çalışma Alanları

Radyo ve televizyon programını bitirenler resmi ve özel radyo ve televizyon kuruluşlarında görev alabildikleri gibi halkla ilişkiler ve tanıtım bürolarında da çalışabilmektedirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Radyo ve Televizyon bölümüne Sözel Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Radyo ve Televizyon ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

1
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2021'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+