Meslek Rehberi

Maden Mühendisliği Bölümü Hakkında BilgiMaden Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Maden Mühendisliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Maden mühendisliği programı, en geniş anlamda, cevherlerin bulunması, çıkarılması ve zenginleştirilmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Dersler

Öğretimin birinci yılında matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri; ikinci yılında ise jeoloji, mineraloji, yüksek matematik ve gerekli mühendislik konuları okutulur; maden mühendisliğinin temelleri hakkında genel bilgi verilir. Böylece öğrencilerin ikinci yıl sonundaki yaz yetiştirme programına yabancı kalmamaları sağlanır. Üçüncü ve dördüncü yıllarda, diğer mühendislik bölümlerinden alınan ek derslerin yanı sıra, madencilik alanında daha derin bilgiler veren dersler okutulur. Ayrıca öğrenciler yaz aylarında staj yaparlar.

Gereken Nitelikler

Maden mühendisliği bölümüne girmek isteyen bir bireyin, zihinsel yeteneğe sahip, matematik, fizik, jeoloji, kimya ve ekonomiyle ilgili ve bu alanlarda iyi yetişmiş olması gerekir. Ayrıca yer altında güç koşullarda çalışan işçileri yönetme durumunda olan bir maden mühendisinin insan ilişkileri konusunda bilgili, anlayışlı ve sabırlı olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Maden mühendisliği bölümünü bitirenlere “Maden Mühendisi” unvanı verilir. Maden mühendislerinin iki temel uğraş alanı vardır. Bunlar: cevher yataklarının bulunması ve rezerv miktarlarının saptanması çalışmaları ile bulunan cevherin üretimi için gerekli ön hazırlık çalışmaları, üretim çalışmaları ve üretilen cevherin zenginleştirilmesi çalışmalarıdır.

Çalışma Alanları

Maden mühendisleri, TKİ, MTA Enstitüsü, TDÇİ, Köy Hizmetleri gibi resmi kuruluşlarda ve özel maden işletmelerinde görev almaktadırlar.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Maden Mühendisliği bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Maden Mühendisliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+