Meslek Rehberi

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Hakkında Bilgi

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Endüstri Ürünleri Tasarımı programı, endüstride üretilmesi düşünülen herhangi bir eşyanın biçiminin nasıl olması, nasıl bir maddeden ne gibi bir süreçle üretileceğinin kullanışlılık, estetik vb. yönler göz önüne alınarak belirlenmesi hususunda eğitim yapar.

Programda Okutulan Dersler

Endüstri Ürünleri Tasarımı programının ilk yıllarında matematik, tasarım, geometri, fizik, endüstriyel desen gibi dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise statik, dinamik, ekonomi, sanat tarihi, psikoloji vb. dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Endüstri Ürünleri Tasarımı programına girmek için akademik yeteneğin yanı sıra, özellikle matematik, fizik gibi temel fen derslerinde olduğu kadar, sosyoloji, psikoloji, sanat tarihi gibi sosyal derslerde de başarılı olmak, yaratıcı ve sistematik bir düşünce yapısına ve tasarlananları iki boyutlu çizim ve üç boyutlu nesneler haline dönüştürecek yeteneklere (uzaysal yeteneğe) sahip olmak gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu programdan mezun olanlara “Endüstri Ürünleri Tasarımcısı” unvanı verilir. Endüstri tasarımcısı çalıştığı kurumda üretilecek ürünlerin tasarımını yapar.

Çalışma Alanları

Endüstri ürünleri tasarımcıları, özel ya da kamuya ait üretim kuruluşlarında tasarımcı olarak çalışabilecekleri gibi, özel tasarım büroları kurarak endüstriye hizmet verebilirler ve danışmanlık yapabilirler.

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Endüstri Ürünleri Tasarımı ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+