Sözcükte Anlam Konu Anlatımı

Sözcükte Anlam Konu Anlatımı

Taban Puanları İçin Tıklayınız.
Özel Yurtlar ve Fiyatları için tıklayınız..


Sözcük Nedir?


Dil, insanların duygu, düşünce ve gözlemlerini anlatma için kullandıkları sözlü ve yazılı bir araçtır. Anlam taşıyan en küçük dil birimi sözcüktür. Sözcük olmadan cümle olmaz, cümle olmaz, cümle olmadan paragraf olmaz. O halde diyebiliriz ki, sözcük olmadan dil olmaz.

Bir sözcük kullanıldığı cümleye çeşitli anlamlar katabilir. Başka bir ifadeyle bir sözcüğün anlamı kullanıldığı cümlenin anlamından çıkarılır. Sözcüklerin anlamını görebilmek için içinde kullanıldığı söz grubuna veya cümleye dikkat etmek gerekir. Kısacası bir sözcük gerçek anlamının yanında başka anlamlarda da kullanılabilir.

Hemen her sınavda karşımıza çıkacak olan Sözcükte Anlam başka bir ifade ile kelimede anlam konusu, kendinden sonraki konuların anlaşılmasında önem arz etmektedir. Yapılan bütün sınavlarda çoğu soru bu konu ile alakalı olmaktadır. Sözcük Anlam konusunu “Sözcükte Anlam Özellikleri”, “Sözcükler Arası Anlam İlişkileri” ve “Söz Öbekleri” olmak üzere 3 ana başlıkta anlattık. Bu konular çeşit bakımından çok gibi görünen fakat anlaşılması kolay olan konulardır. Aşağıdaki başlıklara tıklayarak konu anlatımlarına ulaşabilirsiniz.

Sözcükte Anlam

2018 Üniversite Taban Puanları İçin Tıklayın..


2019 TYT Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

1
0
0
1
0
1

Yorum Yap

Yorumlar 1