9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları (2019-2020)

9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları (2019-2020)


9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları

Bu yazımızda 9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. yazılı sınavında karşımıza çıkabilecek soruların, hazırlanmış yazılı sınavlarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. yazılı sınavında karşımıza çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

Koordinat Sistemi

Bu konuda koordinat sistemini kullanarak zaman ve yere ait özellikler hakkında çıkarımlarda bulunur. Mutlak ve göreceli konum kavramlarına yer verilir.

Türkiye’nin Konumu

Bu konuda ise yine aynı şekilde koordinat sistemini kullanarak zaman ve yere ait özellikler hakkında çıkarımlarda bulunur. Türkiye’nin konumuna yer verilir.

Projeksiyonlar – Harita türleri – Ölçek, uzunluk ve alan hesaplamaları

Bu konuda haritayı oluşturan unsurlardan yararlanarak harita kullanır. Harita projeksiyonlarına yer verilir. Farklı harita türlerine ve kullanım amaçlarına yer verilir. Ölçek ile uzunluk ve alan ilişkilerinde basit örneklere yer verilir. Alan hesaplamalarında sadece gerçek alan hesaplamalarına yer verilir. Bilgileri haritalara aktarmada kullanılan yöntem ve teknikleri açıklar. Haritacılık tarihinde önemli olan Türk ve Müslüman bilim insanları
ve çalışmaları üzerinde durulur. Coğrafi Bilgi Sistemlerine (CBS) ve uzaktan algılama tekniklerine yer verilir.

Harita Bilgisi

Bu konuda bilgileri haritalara aktarmada kullanılan yöntem ve teknikleri açıklar. Haritacılık tarihinde önemli olan Türk ve Müslüman bilim insanları ve çalışmaları üzerinde durulur. Coğrafi Bilgi Sistemlerine (CBS) ve uzaktan algılama tekniklerine yer verilir. Mekânsal verilerin haritaya aktarımında nokta, çizgi ve alansal gösterimlerden yararlanılması sağlanır.

Haritalarda Yer Şekillerinin Gösteriminde Kullanılan Yöntemler ve İzohipsler

Haritalarda yer şekillerinin gösteriminde kullanılan yöntem ve teknikleri açıklar. Eş yükselti eğrilerinin özelliklerine yer verilir. Eş yükselti eğrileri ile çizilmiş haritalar üzerinde yer şekillerinin ayırt edilmesine yer verilir. Haritalarda yer şekillerini gösterme yöntemlerinden renklendirme ve kabartma yöntemlerine yer verilir.
 

9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları
9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları
9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-2
9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-3
9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-4
9. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-5

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
2
0
2
0
1

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2021'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+