Coğrafya

Haritalarda Yeryüzü Şekillerini Gösterme YöntemleriHaritalarda Yüzey Şekillerini Gösterme Yöntemleri

Haritalarda yüzey şekillerini belirgin bir şekilde göste­rebilmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Başlıca­ları şunlardır.

1- Renklendirme Yöntemi

Bu yöntemle yüzey şekilleri yükselti aralığına göre çeşitli renkler kullanılarak gösterilir. Haritadaki renkler yükselti dışında başka bir şey göstermediği için yeşil renkle gösterilen yerlerin orman veya ovalık bir alan olduğu söylenemez. Yükseltisi az olan engebeli yer­ler yeşil ile gösterilirken yükseltisi fazla düz alanlar (Erzurum Ovası gibi) kahverengi ile gösterilmektedir. Renklendirme yöntemi ile denizler, kıyıdan derinlikle­re doğru açık maviden koyu maviye doğru değişen renk tonları ile gösterilmektedir.
Renklemdirme Yöntemi Nedir

2- Gölgelendirme Yöntemi

Haritanın bir köşesinden yerşekillerinin 45° eğimli bir ışıkla aydınlatıldığı düşünülerek ışık alan yerler boş bırakıhr. Gölgede kalan yerler ise gri veya kahveren­gi ile gösterilir.

Gölgelendirme Yöntemi Nedir

3- Tarama Yöntemi

Yerşekilleri eğim durumuna göre boyu, sıklığı ve ka­lınlığı değişen çizgilerle gösterilir. Eğimin fazla oldu­ğu yerlerde çizgiler kısa, kalın ve sık, eğimin az olduğu yerlerde ise çizgiler ince, uzun ve seyrektir. Düz alanlar ise boş bırakılır.

Tarama Yöntemi Nedir

4- Kabartma Yöntemi

Bu yöntemde yerşekilleri ölçek dahilinde küçültülerek kabartmaları yapılır. Bu haritalar yerşekillerini üç bo­yutlu ve gerçeğe en yakın olarak gösterir. Ancak bu haritalar, taşınması zor ve yapım maliyeti yüksek ol­duğu için fazla yaygın değildir.

Kabartma Yöntemi Nedir

5- İzohips Yöntemi

Deniz seviyesine göre aynı yükseltide bulunan nokta­ların birleştirilmesiyle elde edilen kapalı eğrilere izo­hips, bu yöntemle yerşekillerinin gösterilmesine de izohips yöntemi denir. İzohipsler hakkında daha detaylı bilgi için İzohips Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İzohips Yöntemi Nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+