Edebiyat

Düşsel (Fantastik) Anlatım Nedir? Özellikleri ve Örnekleri

Düşsel (Fantastik) Anlatım Nedir?

Konusunu hayal ürününden (düş gücünden) alan anlatımlardır. Olağanüstü ve fantastik (düşsel) unsurlarla yüklü olan bu anlatımlarda hayali kişiler ve mekanlar söz konusudur.

Düşsel anlatımlarda zaman, gerçekte var olmayan bir zamandır. Ancak yaşananlar, gerçek hayatta yaşanıyormuş gibi anlatılır. Bununla birlikte zaman, kimi kez, masallarda olduğu gibi belirsiz, kimi kez geçmişte veya gelecekteki belli bir zaman dilimidir.

Masallarda, destanlarda, mesnevilerde, düşsel (fantastik) unsurlardan yararlanılır. Günümüzde de hayal gücü çoğunlukla, fantastik ve bilim-kurgusal metinlerde karşımıza çıkar. Düşsel anlatımların kullanıldığı metin türlerinin roman, hikaye ve az da olsa şiir olduğunu söyleyebiliriz.
 

Düşsel (Fantastik) Anlatımın Özellikleri

  • Dil, şiirsel (sanatsal) işlevde kullanılır.
  • Olağanüstü özelliklere sahip, hayal ürünü konular işlenir.
  • Zaman belirli ya da belirsiz olabilir.
  • Mekan, genellikle, günlük yaşamda karşılaşamaya­cağımız niteliktedir.
  • Kişiler çoğu zaman gerçekten uzak kişilerdir.
  • Hayal, varsayım, abartma, kişileştirme gibi öğeler çok kullanılır.
  • Hayal gücünün sınırsız olduğu bir anlatım söz konusudur.
  • Düşsel (fantasik) anlatımlarda genellikle öyküleyici ve betimleyici anlatımlar kullanılır.

 

Düşsel (Fantastik) Anlatım Örnekleri

Örnek-1
Büyük Ağrı Dağı, ordusunu toplayıp çok uzun süren bir savaşa gitmiş. Savaş bu, ne zaman biteceği belli olur mu? Ordusuyla savaşıp uğraşırken o, Kafdağı’nın sağ­lığı bozulmuş. Çok yaşlı olduğu için yaşayacak derma­nın tükendiğini anlayarak çevresindeki dağ oğullarına, dağ torunlarına durumunun iyi olmadığını bildirmiş. Gün gelmiş, Kafdağı ölmüş.
Örnek-2
Çok çok zaman önce Anadolu’muzun doğusunun doğusunda ünlü bir Kafdağı varmış. Kafdağı, öyle böyle dağlardan değilmiş, soylu soplu, adı sanı belli bir dağlar padişahıymış. Koskocaman yamaçları, uçları bulutlara varan dorukları, yemyeşil uzanan etekleri varmış. Yaşarmış oğulları, kızları arasında. Kafdağı’nın kendisine benzeyen oğulları, kızları varmış. O bölgede bir dağ ailesi kurmuş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+