9. Sınıf

9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları (2019-2020)9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

Bu yazımızda 9. Sınıf Tarih 2. dönem 1. yazılı sınavında karşımıza çıkabilecek soruların, hazırlanmış yazılı sınavlarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih 2. dönem 1. yazılı sınavında karşımıza çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

İlk Çağ ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

Bu konuda Türklerin Asya’da tarih sahnesine çıktıkları ve yaşadıkları alanlar ile başlıca kültür çevrelerini tanır.İlk ve Orta Çağlarda İç Asya’daki Türk siyasi teşekküllerinin güç ve yönetim yapısını kavrar. İslamiyet öncesi dönemde Türklerin yaşadığı coğrafyalar ile hayat tarzları arasındaki ilişkiyi analiz eder. Kavimler Göçü’nün sebep ve sonuçlarını siyasi ve sosyal açılardan analiz eder. Asya merkezli Türk Devletlerinin çevrelerindeki
devletlerle ilişkilerinin çok boyutlu yapısını analiz eder.

İslam Medeniyetinin Doğuşu

Bu konuda da İslamiyet’in doğuşu sırasında Arap Yarımadası, Asya, Avrupa ve Afrika’nın genel durumunu açıklar. Hz. Muhammed ve Dört Halife Dönemi’nde Müslümanların Arap Yarımadası ve çevresinde siyasi hâkimiyet kurmaya yönelik faaliyetlerini kavrar. Hz. Muhammed ve Dört Halife Dönemi’nde Müslümanların Arap Yarımadası ve çevresinde siyasi hâkimiyet kurmaya yönelik faaliyetlerini kavrar. Emeviler ile birlikte İslam Devleti’nin yapısında meydana gelen değişimi analiz eder. Türklerin Abbasi Devleti’ndeki askerî ve siyasi gelişmelerde oynadıkları rolleri kavrar. Sekizinci ve on ikinci yüzyıllar arasında İslam medeniyeti çerçevesindeki ilmî faaliyetleri değerlendirir.
 

9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları
9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları
9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-2
9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-3
9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-4
9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-5
9. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+