9. Sınıf

9. Sınıf Kimya 1. Dönem 1. Yazılı Soruları (2019-2020)9. Sınıf Kimya 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

Bu yazımızda 9. Sınıf Kimya 1. dönem 1. yazılı sınavında karşımıza çıkabilecek soruların, hazırlanmış yazılı sınavlarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

9. Sınıf Kimya 1. dönem 1. yazılı sınavında karşımıza çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

Simyadan Kimyaya

Bu konuda kimyanın bilim olma sürecini açıklar. Simya ile kimya bilimi arasındaki fark vurgulanır. Kimya biliminin gelişim süreci ele alınırken Mezopotamya, Çin, Hint, Mısır, Yunan, Orta Asya ve İslâm uygarlıklarının kimya bilimine yaptığı katkılara ilişkin okuma parçası verilir. Simyadan kimyaya geçiş sürecine katkı sağlayan bilim insanlarından bazılarının (Empedokles, Democritus, Aristo, Câbir bin Hayyan, Ebubekir er‐Razi, Robert Boyle, Antoine Lavoisier) kimya bilimine ilişkin çalışmaları kısaca tanıtılır.

Kimya Disiplinleri ve Kimyacıların Çalışma Alanları

Bu konuda ise kimyanın ve kimyacıların başlıca çalışma alanlarını açıklar. Biyokimya, analitik kimya, organik kimya, anorganik kimya, fizikokimya, polimer kimyası ve endüstriyel kimya disiplinleri kısaca tanıtılır. İlaç, gübre, petrokimya, arıtım, boya‐tekstil alanlarının kimya ile ilişkisi belirtilir. Kimya alanı ile ilgili kimya mühendisliği, metalurji mühendisliği, eczacı, kimyager, kimya öğretmenliği meslekleri tanıtılır.

Kimyanın Sembolik Dili

Bu konuda da günlük hayatta sıklıkla etkileşimde bulunulan elementlerin adlarını sembolleriyle eşleştirir. Element tanımı yapılır. Periyodik sistemdeki ilk 20 element ve günlük hayatta sıkça kullanılan krom, mangan, demir, kobalt, nikel, bakır, çinko, brom, gümüş, kalay, iyot, baryum, platin, altın, cıva, kurşun elementlerinin sembolleri tanıtılır. Bileşiklerin formüllerini adlarıyla eşleştirir. Bileşik tanımı yapılır. H2O, HCl, H2SO4, HNO3, CH3COOH, CaCO3, NaHCO3 , NH3, Ca(OH)2, NaOH, KOH, CaO ve NaCl bileşiklerinin yaygın adları tanıtılır.

Kimya Uygulamalarında İş Sağlığı ve Güvenliği

Bu konuda kimya laboratuvarlarında uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği kurallarını açıklar. Kimyada kullanılan sağlık ve güvenlik amaçlı temel uyarı işaretleri [yanıcı, yakıcı, korozif, patlayıcı, tahriş edici, zehirli (toksik), radyoaktif ve çevreye zararlı anlamına gelen işaretler] tanıtılır. İş sağlığı ve güvenliği için temel uyarı işaretlerinin bilinmesinin gerekliliği ve önemi vurgulanır. Kimyasal maddelerin insan sağlığı ve çevre
üzerindeki etkilerini açıklar. Na, K, Fe, Ca, Mg, H2O maddelerinin insan sağlığı ve çevre için önemine değinilir. Hg, Pb, CO2, NO2, SO3, CO, Cl2 maddelerinin insan sağlığı ve çevre üzerindeki zararlı etkileri vurgulanır. Kimya laboratuvarında kullanılan bazı temel malzemeler tanıtılır. Beherglas, erlenmayer, dereceli silindir (mezür), pipet, cam balon, balon joje, büret ve ayırma hunisi gibi laboratuvarda bulunan temel araç gereçler tanıtılır. Kimya laboratuvarlarında uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği kurallarını açıklar.
 

9. Sınıf Kimya 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları
9. Sınıf Kimya 1. Dönem 1. Yazılı Soruları
9. Sınıf Kimya 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-2
9. Sınıf Kimya 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-3
9. Sınıf Kimya 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+